KRS 0000044377 | 64-920 Piła, ul. Królewska 8 | tel. (67) 353-23-31 | email: tpch25@poczta.onet.pl

Slovian’sky i Przyjaciele – relacja z koncertu

31/10/2013

W piątkowy wieczór 25 października 2013 roku w Auditorium Maximum Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile miał miejsce koncert charytatywny na rzecz budowy pilskiego hospicjum stacjonarnego przez Towarzystwo Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile. Dla tłumów przybyłych Pilan zagrał zespół Slovian’sky wraz z Przyjaciółmi.

Biletem wstępu było wrzucenie dobrowolnego datku do puszki. Tę wyjątkową kwestę przed wejściem na koncert prowadzili członkowie Towarzystwa oraz wolontariuszki z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile – wszyscy tradycyjnie ubrani w żółte koszulki i naklejający darczyńcom żonkile – międzynarodowy symbol nadziei. Na specjalnie zorganizowanych stoiskach można było także obejrzeć projekt budowy pilskiego hospicjum i zapoznać się z działalnością Towarzystwa, które w tym roku obchodzi jubileusz 15-lecia istnienia.

Muzykom z pilskiej formacji Slovian’sky towarzyszyli zarówno artyści, którzy z kiedyś już występowali w zespole (Paweł Peksa – bas, Piotr Megger – akordeon, Marcin Fechner – gitary, śpiew, Paweł Kopacz – perkusja, Adam Idzikowski – sax, Marcin Gwizun – puzon), jak i obecni (Krzysztof Arski – gitara, chórki, Maciej Gromotka – bas, chórki, Ryszard Sójka – akordeon, chórki, Sławomir Czapla – saksofon, klarnet itp., chórki, Marcin Semrau – puzon, chórki, Filip Kowalski – perkusja). Oprócz nich na scenie mogliśmy usłyszeć także Chór PWSZ pod dyrekcją Karola Urbanka czy zespół folkowy “KachY” z Regionalnego Centrum Kultury “Fabryka Emocji” w Pile. W finałowym momencie na scenie pojawiło się ponad 50 (!) osób. Dodatkowo podczas występu na ekranach przedstawione zostały wizualizacje plastyczne znanych pilskich artystów: Tomasza Perlicjana i Toma Woo.

Obejrzyj galerię zdjęć z koncertu Slovian’sky i Przyjaciele

Koncert był rejestrowany audio-wizyjnie, a w przyszłości powstanie z niego płyta DVD. Podczas występu muzycy Slovian’sky wykonali utwory pochodzące z ich debiutanckiej płyty “Pieśni na wczoraj”, które zostały owacyjnie przyjęte przez zgromadzoną publiczność. Wszyscy miłośnicy muzyki rockowo-folkowej ze słowiańską nutą oraz niebywałą werwą i pełną pozytywnych emocji byli oczarowani twórczością lidera zespołu Mirosława Nalepy oraz występami wszystkich artystów.

Dodatkowo, pierwszych dziesięć osób, które przychodząc na koncert lub podczas jego trwania, wrzuciło do puszki 100 i więcej złoty, otrzymało najnowszą i limitowaną edycję “Pieśni…” z autografami zespołu i opakowaną w specjalny haftowany woreczek. Na bis zespół Slovian’sky wykonał “Balladę o stróżu nocnym” – jedną z najnowszych kompozycji, która znajdzie się na kolejnym krążku zespołu. Natomiast informacje w jaki sposób nabyć obecną płytę – ukażą się wkrótce na oficjalnej stronie zespołu: www.sloviansky.com

Podczas koncertu w wyniku kwesty i przeprowadzonej licytacji “Pieśni…”, na rzecz budowy hospicjum stacjonarnego w Pile zebrano: 2.781,93 zł.

Powyższa zbiórka została zorganizowana na mocy decyzji Starosty Pilskiego nr WSK.5311.1.2013.IV z dnia 6 lutego br., Prezydenta Miasta Piły nr SOZK-VI.5311.2.2012 z dnia 26 marca 2012 r. zmienionej decyzją nr SOZK-5311.2.2012 z dnia 18 maja 2012 r. oraz decyzji nr SOZK-5311.2.2012 z dnia 10 października 2012 r.

Zarząd Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, dzięki którym miał miejsce ten wyjątkowy koncert: Mirosławowi Nalepie – pomysłodawcy akcji i liderowi zespołu Slovian’sky, wszystkim występującym Artystom, prof. nadzwyczajnemu dr hab. Donatowi Mierzejewskiemu – rektorowi Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile, Markowi Kulcowi – prowadzącemu koncert, Karolowi Urbankowi – dyrygentowi Chóru PWSZ, Przemysławowi Krakowskiemu – instruktorowi zespołu “KachY”, wolontariuszkom z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile, członkom Towarzystwa, darczyńcom i wszystkim ludziom dobrej woli za wsparcie idei budowy pilskiego hospicjum.

Obejrzyj galerię zdjęć z koncertu Slovian’sky i Przyjaciele