KRS 0000044377 | 64-920 Piła, ul. Królewska 8 | tel. (67) 353-23-31 | email: tpch25@poczta.onet.pl

Na Jubileuszowej Mszy Świętej

10/07/2015

Zarząd i Członkowie Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile wraz z ponad 2 tysiącami wiernych uczestniczyli w Jubileuszowej Mszy Świętej z okazji 100-lecia Parafii p.w. Świętej Rodziny w Pile.

Uroczystość odbyła się przed ołtarzem polowym, który ustawiono przed świątynią i rozpoczęły się od procesji wokół kościoła. Prócz setek parafian obecne był Ordynariusz Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej JE. Biskup Edward Dajczak, który przewodniczył Mszy, kapłani pracujący lub pochodzący z parafii (w sumie w koncelebrze uczestniczyło 35 księży, wśród których również prowincjał inspektorii pilskiej salezjanów, ks. Marek Chmielewski). Nie zabrakło też 30 sióstr, które swoje powołanie do służby Bogu odkryły przy „Świętej Rodzinie”, lub uświęciły ten kościół swoją pracą. W uroczystościach uczestniczyły także władze miasta i powiatu, posłowie na Sejm RP oraz zaproszeni goście.

Zobacz galerię zdjęć z okazji stulecia parafii p.w. Świętej Rodziny w Pile

Po wzruszającym kazaniu Biskupa Dajczaka, w modlitwie wiernych jedno z wezwań zostało wygłoszone w języku niemieckim. Był ukłon w stronę dawnych mieszkańców Piły, którzy wznieśli budynek świątyni. Po Eucharystii Biskup Dajczak udzielił wszystkim papieskiego błogosławieństwa, na które zezwoliła Penitencjaria Apostolska specjalnym dekretem. Odmówiona została także specjalna modlitwa do Świętej Rodziny, tzw. jubileuszowa, którą wierni modlą się przez cały rok obchodów 100-lecia. Podczas Mszy odczytano również list przełożonego generalnego salezjanów, ks. Ángela Fernándeza Artime, wystosowany specjalnie z okazji Jubileuszu.

Po przemówieniach, podziękowaniach i gratulacjach zaproszonych gości wszyscy obecni pozowali do pamiątkowej fotografii, a na scenie wystąpiły zespoły polonijne w ramach odbywającego się w Pile 26. Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Bukowińskie Spotkania”. Na zakończenie uroczystości zgromadzeni udali się na specjalnie przygotowany posiłek, podczas którego mieli jedyną okazję porozmawiać z dawnymi kapłanami, zakonnikami i zakonnicami pracującymi w „Świętej Rodzinie”.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze Mszy Jubileuszowej, w której uczestniczyli Zarząd i Członkowie Towarzystwa Pomocy Chorym, czyli jak powiedział prowadzący „to ci od hospicjum i w żółtych koszulkach”.