KRS 0000044377 | 64-920 Piła, ul. Królewska 8 | tel. (67) 353-23-31 | email: tpch25@poczta.onet.pl

“Klezmerzy, Cyganie, Muzykanci. Muzyka drogi” – zaproszenie na koncert

23/09/2014

Zarząd i Członkowie Towarzystwa Pomocy Chorym (TPCH) im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile zapraszają na kolejny koncert charytatywny „Klezmerzy, Cyganie, Muzykanci. Muzyka drogi”, który będzie miał miejsce 20 października (poniedziałek) o godz. 19.00 w Teatrze Miejskim w Pile (plac Staszica 1).

Koncert zostanie zorganizowany na rzecz budowy pierwszego pilskiego hospicjum stacjonarnego. Podczas niego wystąpi Kwartet Adama Mazurka (w składzie: Adam Mazurek – klarnet , prowadzenie koncertu; Marcin Maroszek – akordeon, śpiew; Bartek Pydynkowski – gitara; Kamil Siciak – instrumenty perkusyjne) czyli znani i lubiani artyści scen warszawskich, absolwenci stołecznej Akademii Muzycznej im Fryderyka Chopina, których połączyła fascynacja muzyką etniczną oraz improwizacją.

Organizacja przez Towarzystwo Pomocy Chorym w Pile, przy współpracy z Regionalnym Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile, dużych październikowych koncertów charytatywnych na rzecz hospicjum, staje się powoli tradycją. Jest to już trzecie tego typu spotkanie. Dwa lata temu na scenie Teatru Miejskiego w pile gościli artyści Warszawskiej Opery Kameralnej (koncert „Mozart kameralnie czyli najpiękniejsze arie i duety operowe z oper Wolfganga Amadeusza Mozarta”), a rok temu soliści wraz z orkiestrą z Teatru Muzycznego w Poznaniu, na czele z rodowitym Pilaninem – p. Mirosławem Kinem („Wciąż iść, aby sięgnąć do gwiazd”).

Tym razem zobaczymy i usłyszymy ponownie artystów ze stolicy, a sam koncert „Klezmerzy, Cyganie, Muzykanci. Muzyka drogi” będzie inspirowany wieloma tradycjami muzycznymi. Jak mówi o przygotowywanym programie p. Adam Mazurek: „Wzajemny wpływ i oddziaływanie kultur miało miejsce od setek lat i było wynikiem migracji jednostek, a czasem całych narodów. Wędrowni muzycy zawsze stanowili awangardę wśród obieżyświatów, a jednym ze sposobów na sukces w nowym środowisku była umiejętność połączenia swojej tradycji muzycznej z elementami charakterystycznymi dla miejscowej ludności. Jeśli do tego muzykanci byli jeszcze wirtuozami to każda ich wizyta czy to na wiejskim weselu czy na pańskim dworze była wielką atrakcją. Muzyka przez nich grana była najczęściej instrumentalna, a przez to uniwersalna i zrozumiała dla wszystkich. Synergia elementów swojskich z elementami obcymi tworzy w tej muzyce wartość uniwersalną”.

Październikowy koncert na rzecz budowy hospicjum w Pile, z pewnością będzie, tak jak poprzednie dużym wydarzeniem artystycznym i prawdziwą ucztą duchową, połączoną ze zbiórką środków na ten szczytny cel, honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: Starosta Pilski p. Mirosław Mantaj i Prezydent Miasta Piły p. dr Piotr Głowski.

Koncertem tym Zarząd Towarzystwa Pomocy Chorym w Pile pragnie podziękować wszystkim Pilanom, darczyńcom, wolontariuszom, radnym, władzom samorządowym i wszystkim osobom zaangażowanym w promocję szczególnej idei działalności hospicyjnej za ich wsparcie, przekazanie 1% podatku na rzecz budowy pilskiego hospicjum, wpłaty celowe i darowizny.

Serdecznie zapraszamy na koncert charytatywny na rzecz budowy pilskiego hospicjum „Klezmerzy, Cyganie, Muzykanci. Muzyka drogi” czyli muzyki żydowskiej, cygańskiej i bałkańskiej w wykonaniu Kwartetu Adama Mazurka – artystów scen warszawskich. Zapraszamy w dniu 20 października (poniedziałek) o godz. 19.00 do Teatru Miejskiego w Pile – Regionalnego Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile (plac Staszica 1), bilet: 35 zł.