KRS 0000044377 | 64-920 Piła, ul. Królewska 8 | tel. (67) 353-23-31 | email: tpch25@poczta.onet.pl

XXII Światowy Dzień Chorego

16/02/2014

We wtorek 11 lutego w pilskim Szpitalu Specjalistycznym uczestniczyliśmy w XXII Światowym Dniu Chorego. Tego dnia, któremu patronował biblijny cytat “Wiara i miłosierdzie: My także winniśmy oddać życie za braci” (1J3,16).

Kapelan Szpitala ks. Józef Balawander wcześnie rano odwiedził chorych na oddziałach ofiarując im przyjęcie Komunii Świętej. Następnie o godz. 15:00 w pięknie odnowionej kaplicy szpitalnej wystawiono Najświętszy Sakrament. Podczas Adoracji odmówiono m.in. Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Chętni mogli również przystąpić do sakramentu pokuty (spowiedzi świętej). Szczególnym przeżyciem było indywidualne błogosławieństwo chorych Najświętszym Sakramentem, które organizowane jest na wzór nabożeństw z Lourdes.

W dalszej części odbyła się Msza Święta koncelebrowana przez ks. Zbigniewa Hula, który odczytał orędzie papieża Franciszka z okazji Światowego Dnia Chorego. W obchodach oprócz zarządu i członków Towarzystwa Pomocy Chorym w Pile uczestniczyli chorzy wraz z rodzinami oraz personel szpitala.

Chorym, którzy z powodu stanu zdrowia nie mogli wziąć udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, kapłani udzielili sakramentu chorych na salach. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, członkowie Towarzystwa Pomocy Chorym oraz wszyscy chętni spotkali się w sali konferencyjnej szpitala przy kawie i pączkach. Podczas spotkania wiceprezes Towarzystwa Pomocy Chorym – Józefa Wiśniewska – opowiedziała o działalności Towarzystwa, a także zaprosiła obecnych do udziału w dwóch organizowanych przez nas przedsięwzięciach: pielgrzymko-wycieczce oraz rekolekcjach w Górce Klasztornej.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1992 roku. Miało to miejsce w 75. rocznicę objawień fatimskich. Święto obchodzone jest corocznie w Kościele katolickim, na pamiątkę pierwszego objawienia w Lourdes. Jest to czas szczególnej modlitwy w intencji ludzi cierpiących, chorych i ich rodzin. W tym dniu udzielany jest Sakrament Chorych.

Zarząd Towarzystwa na czele z jego prezesem – dr n. med. Pawłem Wiszniewskim i wiceprezes panią Józefą Wiśniewską – składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację i uczestniczyły w Światowym Dniu Chorego.