Na ratunek – przy muzyce mistrzów
Haendel i Mozart swoją twórczością oprawili wieczór, podczas którego zebrano środki na budowę hospicjum w Pile.
Pilanie odpowiedzieli na zaproszenie Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile i przybyli 20 maja do Regionalnego Centrum Kultury na Polską Operę Królewską. Bilety-cegiełki na koncert wsparły rozpoczętą właśnie budowę pilskiego hospicjum stacjonarnego.
Większość miejsc na sali było zajętych. Ze względu na charakter koncertu zmieniono nieco jego repertuar i melomanów przywitała aria z oratorium “Mesjasz” Haendla.
Dr Paweł Wiszniewski, lekarz specjalista chorób wewnętrznych i hematologii, prezes zarządu TPCh cieszy się, że dzięki zbiórkom publicznym i z 1 proc. towarzystwu udało się zebrać środki na wkład własny niezbędny do realizacji inwestycji ze środków unijnych. – Uważam że 1 200 tys. złotych co całkiem niezły wynik. To pokazuje dobry odbiór budowy hospicjum – mówi. Zauważa, jak wielu ludzi sprzyja projektowi. – Czujemy przychylność ze strony władz miasta, a przede wszystkim ze strony społeczeństwa.
Niedawno ruszyły pierwsze prace ziemne – ogrodzono teren budowy, pracują już koparki. – Rozpoczęcie budowy to ważny etap realizacji naszego marzenia. Czujemy satysfakcję, że jednak się zaczęła. Na finał radości z tego faktu trzeba poczekać do czasu, gdy przyjmiemy pierwszego pacjenta – powiedział dr Wiszniewski.
Zdzisława Ratajczak, zaangażowana w prace TPCh, wielokrotnie przeprowadzała zbiórki na rzecz hospicjum. Zauważyła, że pilanie są szczodrzy, a najbardziej – co ją zaskoczyło – rodziny z dziećmi. Tym razem jej wkładem w dzieło budowy było przekonanie najbliższych, by zechcieli niedzielny wieczór spędzić w RCK. – Cieszymy się, bo budowa, na którą tak długo zbieraliśmy, już się zaczyna. Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie szybko, a potem, że uda nam się placówkę wyposażyć.
Według planów TPCh w pilskim hospicjum znajdzie się miejsce dla 40 pacjentów. Placówka będzie prowadzić opiekę nie tylko nad terminalnie chorymi, ale także nad osobami cierpiącymi na choroby przewlekłe.
W budynku otoczonym parkiem z ogrodem, będą w nim funkcjonowały różne poradnie zdrowotne, m.in. rehabilitacyjna, psychologiczna (zarówno dla pacjentów jak i ich bliskich), a także hostel dla rodzin pacjentów oraz wypożyczalnia sprzętu medycznego.
Autor: Katarzyna Matejek. Źródło: Gość Niedzielny Koszalińsko-Kołobrzeski