KRS 0000044377 | 64-920 Piła, ul. Królewska 8 | tel. (67) 353-23-31 | email: tpch25@poczta.onet.pl

“Front” na rzecz budowy hospicjum w Pile

04/10/2016

3 października b.r. z inicjatywy Prezydenta Piotra Głowskiego odbyło się spotkanie na które zostali zaproszeni wszyscy parlamentarzyści naszego regionu.

W spotkaniu udział wzięli senator Mieczysław Augustyn, poseł Krzysztof Paszyk, dyrektorzy biur poselskich Marcina Porzucka i Grzegorza Piechowiaka, przedstawiciele Hospicjum w Pile doktor Paweł Wiszniewski – Prezes Zarządu Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile (TPCH) i Józefa Wiśniewska oraz Bogusław Mikita – Wiceprezesi Zarządu TPCH. Wolę wsparcia zadeklarowali także posłanka Maria Janyska oraz europoseł Adam Szejnfeld.

Celem spotkania jest utworzenie swoistego “frontu” na rzecz budowy hospicjum w Pile, a ściślej znalezienia środków finansowych na jego budowę.

Społeczność Piły i regionu  w  ciągu ostatnich kilku lat przekazała w formie datków na budowę hospicjum w Pile kwotę około 1 miliona złotych. Obecnie niezbędne jest znalezienie brakującej kwoty, a kosztorys przedsięwzięcia z wyposażeniem wynosi około 7 milionów złotych.

Przykład Zakładu Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie, który uzyskał na 2016 rok dotację z rezerwy ogólnej budżetu państwa w wysokości blisko 5 milionów złotych na realizację zadania inwestycyjnego pokazuje, że znalezienie środków na budowę hospicjum w  Pile jest możliwe, przy istnieniu dobrej woli i odpowiedniego zaangażowania.  Aby pozyskać wspomniane dofinansowanie, konieczne było uzyskanie pozytywnych opinii Ministra Zdrowia oraz Ministra Rozwoju, wydanych na podstawie pozytywnych opinii Wojewody Wielkopolskiego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Prezydent Piotr Głowski na spotkaniu podkreślił, że starania u Marszałka Województwa Wielkopolskiego w przedmiotowej kwestii mają miejsce. Niezbędne jest jednakże znalezienie odpowiednich sprzymierzeńców tej idei w Warszawie.

Uczestnicy spotkania zadeklarowali wolę współpracy i działania na rzecz budowy hospicjum w  Pile. Parlamentarzyści zapowiedzieli, że podczas najbliższej sesji plenarnej w Warszawie spotkają się w  tej sprawie i opracują strategię działania.

Informacja (po naszej korekcie) i zdjęcia: Jagoda Oburota. Źródło: www.pila.pl