KRS 0000044377 | 64-920 Piła, ul. Królewska 8 | tel. (67) 353-23-31 | email: tpch25@poczta.onet.pl

Film “Położna”

01/12/2021

Przedstawiamy Państwu w skrócie historię niezwykłej kobiety, która wydarzyła się naprawdę. Zapraszamy jednocześnie na premierę filmu już w grudniu.

Dawała życie w miejscu śmierci. Choć w obozie koncentracyjnym Auschwitz była więźniarką to została tam akuszerką. Tylko przez półtora roku zdążyła odebrać aż 3 tysiące porodów, ratując w ten sposób zarówno dzieci jak i ich matki. W nieludzkich warunkach, na skraju wyczerpania nawet w obliczu śmierci nigdy nie straciła wiary w sens tego co robiła!

Mowa o Stanisławie Leszczyńskiej, której imię nosi nasze Towarzystwa Pomocy Chorym w Pile. Wszystkich zainteresowanych niezwykłą postacią naszej patronki zapraszamy na film „Położna”. Projekcja w pilskim RCK-u we wtorek 14 grudnia o godz. 18:00. Cena biletu to jedyne 15 zł.

Reżyserką filmu i autorką scenariusza jest stryjeczna wnuczka Stanisławy Leszczyńskiej – Maria Stachurska, która powiedziała: – Prawdziwym cudem jest, że pomimo panujących w bloku porodowym dramatycznych warunków sanitarnych żadna z kobiet ani dzieci w czasie porodu odbieranego przez Leszczyńską nie umarła. Nie wykonywała też rozkazu naczelnego lekarza obozu, który kazał topić wszystkie noworodki urodzone przez Żydówki. Jej nazwisko, jako jednej z czterech najwybitniejszych Polek ostatniego tysiąclecia zostało umieszczone na Kielichu Życia i Przemiany Narodu złożonym przez kobiety polskie na Jasnej Górze.