KRS 0000044377 | 64-920 Piła, ul. Królewska 8 | tel. (67) 353-23-31 | email: tpch25@poczta.onet.pl

Etyka w opiece nad chorym ‒ relacja z konferencji

26/03/2014

“Etyka w opiece nad chorym” to temat przewodni konferencji zorganizowanej przez Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile, która miała miejsce w sobotnie przedpołudnie 22 marca w Biurze wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile.

Wśród obecnych gości znaleźli się przedstawiciele władz, m.in. Senator RP Mieczysław Augustyn, Wicestarosta Pilski Kazimierz Sulima, Przewodniczący Rady Powiatu Marian Martenka, Dziekan Dekanatu Pilskiego ks. Stanisław Oracz, Kapelan klinki Ars Medical w Pile ks. Władysław Deryng, Zastępca Dyrektora Instytutu Ochrony Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile dr Alina Grochowalska, członkowie i sympatycy Towarzystwa a także studenci i uczniowie kierunków medycznych pilskich szkół oraz uczelni wyższych.

Zebranych przywitał prezes Towarzystwa dr n. med. Paweł Wiszniewski. Zaprosił na rozpoczynający spotkanie koncert uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile. Przed publicznością wystąpili utalentowani uczniowie: Agata Brandenburger, Zuzanna Krzyżaniak, Szymon Janiszewski, Weronika Ozga, Aleksandra Chort, Katarzyna Śnioszek, Jarosław Rzepa i Martyna Podolska, pod opieką swoich mistrzów: Dariusza Śmigielskiego, Izabeli Lelewskiej-Drążkowskiej, Filipa Maciborskiego, Doroty Augustyniak, Kamili Wiśniewskiej-Czaja, Małgorzaty Śmigielskiej i Andrzeja Czai. Piękny koncert, spotkał się z gorącym przyjęciem. Prowadząca go, Grażyna Kędziora – wicedyrektor Zespołu Szkół Muzycznych otrzymała specjalne podziękowania i bukiet kwiatów od Zarządu Towarzystwa.

Następnie zaproszeni wykładowcy przedstawili swoje prezentacje. Wykłady prowadzili: dr piel. Alicji Graczyk – oddziałowa Oddziału Medycyny Paliatywnej Szpitala Specjalistycznego im. Stanisława Staszica w Pile i Kierownik Hospicjum Domowego im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile, a także wykładowca Instytutu Ochrony Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile – Godność człowieka drogowskazem zawodowym pracownika medycznego, lek. Paweł Jaranowski – absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu (studnia prowadzone również we Francji i na Węgrzech) oraz Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, zajmujący się etyką lekarską na Wydziale Filozoficznym wspomnianej uczelni – Z zaułka uporczywej terapii na drogę opieki paliatywnej, lek. Agnieszka Jalowska – pediatra z Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr1 we WrocławiuTajemnica lekarska i dr Stefan Szary – doktor nauk humanistycznych z zakresu filozofii, wykładowca w Wyższej Szkole Edukacji i Terapii, współpracownik Akademii Walki z Rakiem którego obszary badań oscylują wokół historii filozofii, egzystencji, religii, etyki – Medycyna paliatywna w trosce o godne człowieczeństwo.

dr piel. Alicja Graczyk
Godność człowieka drogowskazem zawodowym pracownika medycznego

 

lek. Paweł Jaranowski
Z zaułka uporczywej terapii na drogę opieki paliatywnej

 

lek. Agnieszka Jalowska
Tajemnica lekarska

 

dr Stefan Szary
Medycyna paliatywna w trosce o godne człowieczeństwo

Wszyscy prelegenci podkreślali rolę całego personelu, a w szczególności lekarza, który jest nie tylko opiekunem pacjenta w chorobie, ale także jego przewodnikiem, niosącym pomoc i nadzieję. W organizację konferencji, podobnie jak rok temu zaangażowali się wolontariusze z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Pile (popularna “Teatralna”) pod opieką Anny Kucharskiej. Podczas spotkania można było także wrzucić dobrowolny datek do puszki na rzecz budowy hospicjum w Pile, obejrzeć jego projekt (przygotowany bezpłatnie przez pracownię architektoniczną Andrzeja Gierlikowskiego w Pile) i wizualizację oraz zdobyć informacje dotyczące samego Towarzystwa.

Zobacz galerię zdjęć z konferencji

Na zakończenie w imieniu całego zarządu jego prezes dr Paweł Wiszniewski i wiceprezes Józefa Wiśniewska– wręczyli wszystkim występującym kwiaty i złożyli serdeczne podziękowania osobom (szczególnie zawsze gościnnym i pomocnym dyrekcji i pracownikom Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile), które zaangażowały się w organizację konferencji.

Dziękujemy również ks. Wojciechowi Parfianowiczowi za obszerną relację z konferencji opublikowaną w internetowym i papierowym wydaniu koszalińsko-kołobrzeskiej edycji Gościa Niedzielnego. Gorąco zachęcamy do jej lektury!