KRS 0000044377 | 64-920 Piła, ul. Królewska 8 | tel. (67) 353-23-31 | email: tpch25@poczta.onet.pl

Diecezjalna pielgrzymka osób niepełnosprawnych – relacja

25/07/2013

Członkowie Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile w byli współorganizatorami i uczestnikami Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych ich Rodzin i Wolontariuszy do Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu.

W czasie pielgrzymki opiekunowie i wolontariusze wymieniali się doświadczeniami dotyczącymi opieki nad osobami potrzebującymi oraz podniesieniem standardu życia osób niepełnosprawnych, ale nie tylko. Podczas tego wyjątkowego dnia (29 czerwca – imieniny świętych Piotra i Pawła) wzięli oni udział (wraz z setkami mieszkańców miast i miasteczek z całej Polski) we wspólnym czuwaniu przy obrazie Pani Skrzetuskiej.

Następnie spotkali się z ks. Markiem Bałwasem, który podzielił się swoją historią (w wyniku wypadku samochodowego doznał uszkodzenia kręgosłupa i od 10 lat jeździ na wózku) oraz wygłosił katechezę o zagrożeniach związanych z działalnością Złego. Wspomniał w niej także o nieufności i obawach w podejściu do osób niepełnosprawnych – Trzeba nas traktować normalnie. Niepełnosprawnością nie można się zarazić przez podanie ręki czy pomoc na ulicy – mówił. Zaapelował także o udogodnienia komunikacyjne dla osób poruszających się na wózkach – Cały czas zbyt wysokie krawężniki czy brak podjazdów są dla nas problemem – przyznał.

W przepięknym zabytkowym otoczeniu miała miejsce Msza Święta koncelebrowana przez Biskupa Pomocniczego Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej JE Biskupa Krzysztofa Zadarko. W swojej homilii powiedział On m.in.: Miarą dojrzałości społeczeństwa jest relacja do ludzi potrzebujących pomocy. Starszych i niepełnosprawnych. Musimy nauczyć się, organizować nasze życie tak, aby pokazać wszystkim potrzebującym, że są potrzebni, chciani i kochani.

Podczas Eucharystii odbyła się uroczysta procesja i wniesienie własnoręcznie wykonanych (z okazji 25-lecia koronacji) ikon Matki Bożej Bolesnej. Wszystkie ikony zostały następnie poświęcone i zaprezentowane zebranym, którzy chwilę później pozowali do wspólnej fotografii. Na zakończenie mogli oni też wysłuchać pełnego wzruszeń koncertu w wykonaniu Dominiki Wróbel.

Patronat honorowy nad pielgrzymką objął Ordynariusz Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej JE Biskup Edward Dajczak.