Logo TPCh

Podaruj
1% podatku

dla hospicjum
w Pile

Wnioski
do pobrania

Broszurka
– krótko o nas

Wspiera nas

Archive of articles classified as' "Wszystkie wiadomości"

Back home

Wielkanocne dekoracje

3/04/2021

Tradycja jest pięknym przekazywaniem z pokolenia na pokolenie zwyczajów związanych z przeżywanymi świętami. Wielkanoc zawsze była inspiracją do malowania jajek, świątecznych zajączków, kurek oraz okolicznościowych kartek. Pacjenci naszego hospicjum pod okiem terapeuty zajęciowego postanowili kultywować ten zwyczaj. Przedświąteczne przygotowania naszych mieszkańców objęły także ozdoby i dekoracje świąteczne. Ręcznie zdobione kolorowe wydmuszki trafią na świąteczne stoły. Gratulujemy oryginalności i pomysłów związanych z wykonywaniem wielkanocnych ozdób.

Tradycja jest pięknym przekazywaniem z pokolenia na pokolenie zwyczajów związanych z przeżywanymi świętami. Wielkanoc…

Opublikowany przez Hospicjum w Pile Piątek, 2 kwietnia 2021
No Comments

Wielkanoc 2021

31/03/2021
No Comments

Ostatnie pożegnanie śp. Stefana Piechockiego

23/03/2021

„W daleką podroż zabrał Cię Bóg.
Jedną nadzieję Nam dając,
Że kiedyś przekroczą, też
Niebios próg, Ci, którzy tutaj w bólu zostali…”

W piątek w Nowej Wsi Ujskiej odbyło się ostatnie pożegnanie śp. Stefana Piechockiego wieloletniego działacza Polskiego Stronnictwa Ludowego i byłego wicestarosty pilskiego.

Śp. Stefan był szczerym i oddanym przyjacielem. Zawsze był skory do pomocy i nigdy nikomu jej nie odmawiał. Na zawsze pozostanie w naszych sercach jako otwarty, pełen pasji człowiek. Cała wspólnota Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego/Hospicjum łączy się z Rodziną w żałobie i cierpieniu z nadzieją, że „można odejść na zawsze, by stale być blisko…” (ks. Jan Twardowski). Niech odpoczywa w pokoju.

No Comments

Słodkości od Przytulna Cafe

20/03/2021

Przytulna Cafe codziennie jesteśmy bombardowani informacjami na temat zmagań z koronawirusem. Wydawałoby się, że normalny i bezpieczny świat jest odległą przeszłością. Ku naszej radości jest wielu wśród nas, którzy osłabiają wirusa swą wielkodusznością, i przywracają wiarę i nadzieję. Do grona tych osób i instytucji należy znana w naszym mieście “Przytulna Cafe”. Zawsze dla wielu z nas było to miejsce z ciepłą i rodzinną atmosferą, zdrową żywnością, pysznymi ciastami i deserami. Nasze Hospicjum miało we wtorek niepowtarzalną okazję darmowej degustacji jej smakołyków. Aniołem dobroci okazał się anonimowy “facebookowicz”, który obserwując profil, zgłosił pilskie Hospicjum jako świetne miejsce do odwiedzenia. I stało się. “Przytulna Cafe” odwiedziła nas zostawiając przepyszne słodkości. Nasi pacjenci byli wzruszeni i zachwyceni. Dzielimy się to miłą informacją, aby wlać w serca nadzieję, że w tym smutnym czasie rozkwita obok nas alternatywny świat pełen dobroci i empatii. Dziękujemy ” Przytulna Cafe”!

Przytulna Cafe codziennie jesteśmy bombardowani informacjami na temat zmagań z koronawirusem. Wydawaloby się, że…

Opublikowany przez Hospicjum w Pile Piątek, 19 marca 2021
No Comments

Rozważania o drodze krzyżowej

20/03/2021

W ostatni piątek, 12. marca, społeczność pilskiego Zakładu Opiekuńczo Leczniczego/ Hospicjum miała okazję uczestniczyć w przeżywaniu drogi krzyżowej. Ksiądz kapelan Aleksander Głombiowski, poprowadził rozważania wyświetlając slajdy na rzutniku. Dzięki nim łatwiej było wyobrazić sobie jak bardzo Pan Jezus nas ukochał, jak wiele dla nas wycierpiał i jaką cenę zapłacił za nasze zbawienie. Każde rozważanie męki i śmierci Pana Jezusa może być okazją, by uświadomić sobie jak wiele zawdzięczamy Temu, który wziął krzyż na swoje ramiona, a wraz z nim nasze grzechy i podjął się drogi krzyżowej. Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami.

W ostatni piątek, 12. marca, społeczność pilskiego Zakładu Opiekuńczo Leczniczego/ Hospicjum miała okazję uczestniczyć w…

Opublikowany przez Hospicjum w Pile Niedziela, 14 marca 2021
No Comments

Pożegnanie śp. Jana Felskiego

13/03/2021

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Jana Felskiego, który był członkiem naszego Towarzystwa Pomocy Chorym. Natchniony Psalmista pisze, że „lata nasze przemijają jak trawa, a ty Boże trwasz na wieki…”(Ps 90). Łączymy się z Rodziną w bólu i żałobie. Chociaż wszyscy rozumiemy konieczność śmierci, to jednak zawsze ze łzami pytamy „dlaczego”. Jedyną odpowiedź odnajdujemy w naszej wierze, dlatego zjednoczeni z Waszym cierpieniem pełni wiary w zmartwychwstanie modlimy się liturgią pogrzebową: „Niech Aniołowie zawiodą go do raju” i wynagrodzą za wszelkie dobro zamknięte w 82 latach życia. Składając wyrazy współczucia i żałobnej pociechy ufamy, że w tej śmierci zacznie się dla śp. Jana Zmartwychwstanie.

No Comments

1% dla hospicjum – jak przekazać, gdy jesteśmy emerytem lub rencistą?

7/03/2021

Drodzy Przyjaciele!

Tradycyjnie już w tym czasie zwracamy się z uprzejmą prośbą o wsparcie idei przekazania 1 % podatku na rzecz naszego pilskiego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego/Hospicjum. Niech przekazanie 1 % podatku stanie się znakiem wrażliwości i życzliwości dla najbardziej  potrzebujących.

Oświadczenie o przekazaniu 1% podatku dla OPP, czyli formularz PIT-OP stanowi dla urzędu skarbowego podstawę do wypłaty wskazanej kwoty na konto danej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Jest to formularz przeznaczony wyłącznie dla emerytów i rencistów i to jedynie w przypadku, gdy nie zdecydowali się oni na przeprowadzenie samodzielnego rozliczenia podatkowego PIT. Oznacza to, że emeryt lub rencista, któremu przesłano informację podatkową w formie druku PIT-40A z wyliczeniem rocznego obciążenia podatkowego i z takich bądź innych powodów nie zamierza składać własnej deklaracji, a raczej skorzysta z opcji rozliczenia „automatycznego” – wciąż może ofiarować 1% podatku określonej przez siebie organizacji OPP.  Oznacza to, że emeryci i renciści, którzy swoim  rozliczeniu podatkowym już ubiegłym w roku  wskazali  nasze Towarzystwo Pomocy Chorym im. Sługi Bożej St. Leszczyńskiej, jako beneficjenta 1 proc. swego podatku i nadal chcą wspierać nasz ośrodek – nie muszą ponownie wypełniać formularza PIT-OP. Pieniądze zostaną automatycznie przekazane na konto naszego hospicjum. Tego rodzaju rozliczenie połączone z PIT-OP to niezwykle wygodne rozwiązanie, ale możliwe jedynie w szczególnym przypadku najbardziej podstawowej sytuacji podatkowej.

Jeżeli emeryt/rencista, który w ubiegłym roku wypełniał PIT-OP i wskazał już Organizację Pożytku Publicznego (OPP), której przekazał swój 1%, ale teraz chce ją zmienić na rzecz naszego hospicjum, to powinien wypełnić formularz PIT-OP wskazując na nim numer, czyli organizacji, którą chce wesprzeć w tym roku.

Kto może złożyć nowe oświadczenie PIT-OP? Może je złożyć ten kto zmienia Organizację Pożytku Publicznego, którą wsparł w roku ubiegłym i wesprzeć nową organizację OPP np. nasze Towarzystwo Pomocy Chorym i prowadzony przez nas Zakład Opiekuńczo-Leczniczy/Hospicjum, czyli złożyć to oświadczenie może:

  • emeryt lub rencista, który otrzymał od organu rentowego (np. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A za 2020 r.
  • osoba, która nie uzyskała w 2020 r. innych dochodów, co powinna wykazać w rozliczeniu podatkowym na formularzu PIT-37 albo PIT-36.

Osoba, która chce skorzystać z możliwości rozliczenia PIT przez Urząd Skarbowy PIT-OP zmieniając odbiorcę swego 1 procenta podatku na rzecz naszego hospicjum powinna złożyć rozliczenie w formie elektronicznej lub papierowej wpisując nr KRS 0000044377 Towarzystwo Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile i przesłać je do Urzędu Skarbowego do dnia 30 kwietnia 2021 roku. (zob. rozliczenie w załączniku PDF na końcu strony).

Pamiętajmy, że osoba przekazująca 1% swego podatku nic nie traci – wybiera tylko, gdzie mają trafić pieniądze. Domyślnie, w sytuacji gdy organizacja pożytku publicznego nie zostanie wskazana, 1 proc. podatku trafi do budżetu państwa.

Zawsze podkreślamy, że każda cegła naszego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego/Hospicjum jest darem serca wielu ludzi i instytucji. Poprzez przekazanie 1% naszych podatków na rzecz najbardziej potrzebujących pacjentów naszego domu na ul. Królewskiej w Pile stajemy się żywymi kamieniami hospicjum, których zawsze ogarniamy wdzięczną pamięcią. Bez Was nie dalibyśmy rady. Dziękujemy!

Poniżej wzór prawidłowego wypełnienia. Po kliknięciu wyświetli się w większym rozmiarze.

No Comments

XXIX Światowy Dzień Chorego

11/02/2021

Dnia 11 lutego, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, obchodzimy XXIX Światowy Dzień Chorego, który ma na celu uwrażliwienie nas wszystkich na konieczność zapewnienia jak najlepszej opieki chorym, zaś samym chorym ma pomóc w dostrzeganiu wartości cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej i nadprzyrodzonej.

W trudnym dla wszystkich czasie pandemii jesteśmy szczególnie wezwani, aby naśladując Jezusa Dobrego Samarytanina, „zatrzymać się, wysłuchać, nawiązać bezpośrednią i osobistą relację z drugim człowiekiem, poczuć dla niego empatię i wzruszenie, zaangażować się w jego cierpienie do tego stopnia, by zatroszczyć się o niego” (Franciszek, Orędzie na XXIX Światowy Dzień Chorego 2021 r.).

Z tej okazji słowa bliskości przekazujemy wszystkim osobom chorym, a w szczególności mieszkańcom naszego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego/Hospicjum. Dziękujemy Wam za żywą wiarę i świadectwo codziennego zmagania się z chorobą i cierpieniem. Z wdzięcznością myślimy także o osobach podejmujących w naszym hospicjum codzienną opiekę nad chorymi, zarówno pracownikach ochrony zdrowia, kapłanach, jak i rodzinach osób chorych. Niech życie wynagrodzi Wam wszelkie dobro, które świadczycie wobec chorych.

No Comments

Podaruj 1% podatku za pomocą programu e-pity

29/01/2021

Na naszej stronie www.tpch.pila.pl dostępny jest program, dzięki któremu możecie przekazać swój 1% podatku dla hospicjum. Dzięki programowi e-pity rozliczycie podatek za rok 2020 i swój jeden procent podarujecie na wyposażenie i funkcjonowanie Hospicjum/Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Pile.

Z programu e-pity od lat skorzystały już setki osób i zapraszamy do tej formy rozliczenia podatku także w tym roku. Program można pobrać i zainstalować na komputerze albo bez instalowania skorzystać przez Internet.

Link bezpośredni do programu e-pity: http://tpch.pila.pl/?page_id=159#1procent

No Comments

Bezinteresowna pomoc

29/01/2021

Bezinteresowna pomoc to najcenniejszy dar, jaki człowiek może ofiarować drugiemu człowiekowi.

Wielkie podziękowanie przesyłamy anonimowemu darczyńcy o wielkim sercu, który bezinteresownie ofiarował telewizor na rzecz naszych pacjentów.

Choć święta już minęły to przesłanie dobroci, dzielenia się sercem i miłością z innymi pozostało w nas. Wyrażając wdzięczność za serce okazane naszym pacjentom życzymy pomyślności oraz niegasnącego zdrowia i dobra.

No Comments