KRS 0000044377 | 64-920 Piła, ul. Królewska 8 | tel. (67) 353-23-31 | email: tpch25@poczta.onet.pl

28. Światowy Dzień Chorego

13/02/2020

11 lutego br. obchodziliśmy w naszym hospicjum 28. Światowy Dzień Chorego. Św. Jan Paweł II ustanowił ten dzień w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na swoje życie. Papież mówił, że Matka Boża objawiając się 11 lutego 1858 r. Lourdes „chciała w tym górzystym regionie ukazać swą macierzyńską miłość szczególnie do cierpiących i chorych”.

Hasłem tegorocznego Dnia Chorego Ojciec Święty Franciszek uczynił słowa: «Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię» (Mt 11, 28). Hasło to jest zaproszeniem, aby budować ewangeliczne „gospody” Dobrego Samarytanina, to znaczy domy, w których można znaleźć miłość wyrażającą się w gościnności, w akceptacji, w podniesieniu na duchu. Takie domy, w których chory zawsze może spotkać ludzi, którzy będą umieli pomóc.

Światowy Dzień Chorego stał się i dla wspólnoty naszego hospicjum okazją do wspólnego spotkania. Uczestniczyli w nim wszyscy, którzy tworzą rzeczywistość naszego zakładu opiekuńczo-leczniczego: dobrodzieje, którzy od wielu lat systematycznie nas wspierają darem serca, pielęgniarki, personel administracyjny, dyrekcja i wolontariusze. Był to dzień, w którym dziękowaliśmy wszystkim znanym i nieznanym, którzy poprzez okazjonalne i systematyczne wsparcie budują i tworzą dom naszego stacjonarnego hospicjum przy ul. Królewskiej. W przeżywaniu Światowego Dnia Chorego pomagali nam nasi duszpasterze, ks. Proboszcz Mieczysław Dzikowski i ks. Kapelan Aleksander Głombiowski, którzy udzielili wszystkim chorym sakramentu namaszczenia chorych.

W programie spotkania nie zabrakło skromnego poczęstunku oraz momentu zwiedzania zakładu wraz z krótkim przedstawieniem historii jego powstania, od idei aż do realizacji. Był to dzień duchowej radości i zadumy, ale i świadectwem wspólnego przekonania, że nasze wspólne dzieło służy najbardziej „utrudzonym i obciążonym”. Wszystkim uczestnikom 28. Światowego Dnia Chorego w naszym pilskim hospicjum serdecznie dziękujemy za obecność i niesioną pomoc.