KRS 0000044377 | 64-920 Piła, ul. Królewska 8 | tel. (67) 353-23-31 | email: tpch25@poczta.onet.pl

1% dla hospicjum – jak przekazać, gdy jesteśmy emerytem lub rencistą?

07/03/2021

Drodzy Przyjaciele!

Tradycyjnie już w tym czasie zwracamy się z uprzejmą prośbą o wsparcie idei przekazania 1 % podatku na rzecz naszego pilskiego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego/Hospicjum. Niech przekazanie 1 % podatku stanie się znakiem wrażliwości i życzliwości dla najbardziej  potrzebujących.

Oświadczenie o przekazaniu 1% podatku dla OPP, czyli formularz PIT-OP stanowi dla urzędu skarbowego podstawę do wypłaty wskazanej kwoty na konto danej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Jest to formularz przeznaczony wyłącznie dla emerytów i rencistów i to jedynie w przypadku, gdy nie zdecydowali się oni na przeprowadzenie samodzielnego rozliczenia podatkowego PIT. Oznacza to, że emeryt lub rencista, któremu przesłano informację podatkową w formie druku PIT-40A z wyliczeniem rocznego obciążenia podatkowego i z takich bądź innych powodów nie zamierza składać własnej deklaracji, a raczej skorzysta z opcji rozliczenia „automatycznego” – wciąż może ofiarować 1% podatku określonej przez siebie organizacji OPP.  Oznacza to, że emeryci i renciści, którzy swoim  rozliczeniu podatkowym już ubiegłym w roku  wskazali  nasze Towarzystwo Pomocy Chorym im. Sługi Bożej St. Leszczyńskiej, jako beneficjenta 1 proc. swego podatku i nadal chcą wspierać nasz ośrodek – nie muszą ponownie wypełniać formularza PIT-OP. Pieniądze zostaną automatycznie przekazane na konto naszego hospicjum. Tego rodzaju rozliczenie połączone z PIT-OP to niezwykle wygodne rozwiązanie, ale możliwe jedynie w szczególnym przypadku najbardziej podstawowej sytuacji podatkowej.

Jeżeli emeryt/rencista, który w ubiegłym roku wypełniał PIT-OP i wskazał już Organizację Pożytku Publicznego (OPP), której przekazał swój 1%, ale teraz chce ją zmienić na rzecz naszego hospicjum, to powinien wypełnić formularz PIT-OP wskazując na nim numer, czyli organizacji, którą chce wesprzeć w tym roku.

Kto może złożyć nowe oświadczenie PIT-OP? Może je złożyć ten kto zmienia Organizację Pożytku Publicznego, którą wsparł w roku ubiegłym i wesprzeć nową organizację OPP np. nasze Towarzystwo Pomocy Chorym i prowadzony przez nas Zakład Opiekuńczo-Leczniczy/Hospicjum, czyli złożyć to oświadczenie może:

  • emeryt lub rencista, który otrzymał od organu rentowego (np. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A za 2020 r.
  • osoba, która nie uzyskała w 2020 r. innych dochodów, co powinna wykazać w rozliczeniu podatkowym na formularzu PIT-37 albo PIT-36.

Osoba, która chce skorzystać z możliwości rozliczenia PIT przez Urząd Skarbowy PIT-OP zmieniając odbiorcę swego 1 procenta podatku na rzecz naszego hospicjum powinna złożyć rozliczenie w formie elektronicznej lub papierowej wpisując nr KRS 0000044377 Towarzystwo Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile i przesłać je do Urzędu Skarbowego do dnia 30 kwietnia 2021 roku. (zob. rozliczenie w załączniku PDF na końcu strony).

Pamiętajmy, że osoba przekazująca 1% swego podatku nic nie traci – wybiera tylko, gdzie mają trafić pieniądze. Domyślnie, w sytuacji gdy organizacja pożytku publicznego nie zostanie wskazana, 1 proc. podatku trafi do budżetu państwa.

Zawsze podkreślamy, że każda cegła naszego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego/Hospicjum jest darem serca wielu ludzi i instytucji. Poprzez przekazanie 1% naszych podatków na rzecz najbardziej potrzebujących pacjentów naszego domu na ul. Królewskiej w Pile stajemy się żywymi kamieniami hospicjum, których zawsze ogarniamy wdzięczną pamięcią. Bez Was nie dalibyśmy rady. Dziękujemy!

Poniżej wzór prawidłowego wypełnienia. Po kliknięciu wyświetli się w większym rozmiarze.