KRS 0000044377 | 64-920 Piła, ul. Królewska 8 | tel. (67) 353-23-31 | email: tpch25@poczta.onet.pl

Rytmy magicznego tanga dla hospicjum

19/07/2015

W podziękowaniu dla darczyńców, wolontariuszy i wszystkich osób wspierających idee budowy pierwszego hospicjum stacjonarnego w Pile, w sobotni wieczór (18 lipca) odbył się wyjątkowy koncert charytatywny „Magia tanga”, którego organizatorami były Towarzystwo Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej i Regionalne Centrum Kultury „Fabryka Emocji”. Podczas tego szczególnego wieczoru wystąpił pilski zespół „La Fonica Quartet” oraz przeprowadzona została zbiórka publiczna na rzecz budowy hospicjum w wyniku której uzyskano: 2693,38zł.

Koncert odbył się w sali widowiskowej Teatru Miejskiego w Pile, a patronat honorowy objęli nad nim: Starosty Pilskiego Pan Franciszek Tamas i Prezydenta Miasta Piły Pan Piotr Głowski. Zgromadzoną publiczność przywitali Prezes i Wiceprezes Zarządu Towarzystwa Pomocy Chorym – dr n. med. Paweł Wiszniewski i Pani Józefa Wiśniewska – i jeszcze raz podziękowali wszystkim osobom popierającym idee hospicyjną, darczyńcom za ich otwartość i zaangażowanie, datki do puszek, odpis 1% podatku dochodowego, wpłaty celowe na konto i darowizny dla Towarzystwa. Osobne podziękowania przedstawiciele Zarządu złożyli uczniom z pilskich szkół, którzy zawsze chętnie uczestniczyli w zbiórkach publicznych na rzecz budowy pilskiego hospicjum.

Zobacz galerię zdjęć z koncertu “Magia Tanga”

Po przywitaniu na scenie Teatru Miejskiego zagościli artyści z zespołu „La Fonica Quartet” w składzie: Pan Andrzej Czaja – akordeon, Pani Kamila Wiśniewska-Czaja – wiolonczela, Pan Sebastian Czaja – skrzypce, Pan Marcin Białkowski – kontrabas. Muzykom towarzyszyła para taneczna „Milongueros” – Pani Polina Kyshyshian i Pan Ryszard Gotlib, którzy swoim tańcem odzwierciedlali pełne pasji i namiętności dźwięki tanga.

W programie koncertu znalazły się najbardziej znane tanga z całego świata m.in.: Gerardo Matos Rodriguez – „La Cumparsita”, Jacob Gade – „Jalousie”, Angel Villoldo – „El Choclo” , Goran Bregović- „Ta-Bakierka”, Arie Malando – „Olé Guapa”, Jerzy Petersburski – „To ostatnia niedziela”, najsławniejsze tanga Astora Piazzolli na czele mz „Libertango czy też Carlos Gardel – „Por Una Cabeza”.

Występ muzyków, pięknie ilustrowany tańcem, wywołał wiele wzruszeń i emocji i z pewnością na długo pozostanie w pamięci Pilan goszczących na tym pełnym magii wieczorze. Tancerze barwnie i niezwykle zmysłowo opowiedzieli swoim tańcem historię argentyńskiego tanga. Pełen muzycznych wzruszeń pokaz uzupełniała prezentacją ukazującą obrazy związane z kulturą i muzyką latynoamerykańską.

Przed i po koncercie każdy z przybyłych mógł wrzucić dowolny datek do puszki na rzecz budowy pilskiego hospicjum, a za każdy datek jego darczyńca otrzymywał naklejkę żonkila – międzynarodowego symbolu nadziei. Podczas koncertu członkowie Towarzystwa Pomocy Chorym zbierali także podpisy pod petycją popierającą inicjatywę budowy hospicjum. Młodzi wolontariusze z pilskich szkół, którzy zaangażowali się w zbiórkę mimo wakacji, rozdawali ulotki informacyjne Towarzystwa, a każdy z obecnych mógł zapoznać się z wizualizacją hospicjum oraz z szeroko zakrojona działalnością Towarzystwa, która była zobrazowana była na prezentacji multimedialnej.

Zobacz galerię zdjęć z koncertu “Magia Tanga”

Zarząd Towarzystwa Pomocy Chorym składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w organizację koncertu „Magia tanga”, artystom, darczyńcom, dyrekcji i pracownikom Regionalnego Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile, członkom i sympatykom Towarzystwa, wolontariuszom oraz patronom honorowym i medialnym.