KRS 0000044377 | 64-920 Piła, ul. Królewska 8 | tel. (67) 353-23-31 | email: tpch25@poczta.onet.pl

Muzyka drogi – dla hospicjum

23/10/2014

W poniedziałkowy wieczór 20 października na sali widowiskowej gościnnego dla nas Teatru Miejskiego w Pile Prezes Towarzystwa Pomocy Chorym (TPCH) im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile dr n. med. Paweł Wiszniewski i Wiceprezes TPCH Pani Józefa Wiśniewska powitali gości którzy przybyli na koncert charytatywny „Klezmerzy, Cyganie, Muzykanci. Muzyka drogi”.

Jak powiedzieli „tym wyjątkowym wydarzeniem artystycznym pragniemy podziękować wszystkim Pilanom, darczyńcom, wolontariuszom, radnym, władzom samorządowym i osobom zaangażowanym w dzieło budowy pierwszego hospicjum stacjonarnego w naszym mieście. Dziękujemy Państwu za wsparcie, którego codziennie doświadczamy, przekazywanie 1% podatku dochodowego, wpłaty celowe i darowizny”.

Po tych słowach na scenę wyszli muzycy czyli kwartet Adama Mazurka w składzie: Adam Mazurek – klarnet, prowadzenie; Marcin Maroszek – akordeon, śpiew; Bartek Pydynkowski – gitara; Kamil Siciak – instrumenty perkusyjne, czyli znani i lubiani artyści scen warszawskich, absolwenci stołecznej Akademii Muzycznej im Fryderyka Chopina, których połączyła fascynacja muzyką etniczną oraz improwizacją. A także co warto podkreślić przyjaźń i chęć wsparcia budowy pilskiego hospicjum.

Z ich pojawieniem się rozpoczęła się prawdziwa muzyczna uczta. Metaforyzując podtytuł koncertu „muzyka drogi” Adam Mazurek porównał ludzie życie do ciągłej wędrówki, bo tak jak w życiu są chwilę przepełnione beztroskim śmiechem i głębokim smutkiem, tak i utwory grane podczas koncertu nasycone były wieloma emocjami. Jak powiedział prowadzący cytując jednego z klezmerskich artystów, „Muzyka grana podczas dzisiejszego koncertu to muzyka, przy której można się wesoło bawić w smutnej tonacji – jest taka jak chwile i emocje które przezywamy podczas naszej egzystencji”.

Zobacz galerię zdjęć z koncertu

Licznie zgromadzona publiczność żywo reagowała na każdy kolejny utwór, o którym kilka słów dopowiadali muzycy. Podczas koncertu można było usłyszeć pieśni z kręgów kulturowych muzyki żydowskiej, cygańskiej i bałkańskiej. Od radosnych i pełnych werwy pieśni weselnych po spokojne i nostalgiczne kołysanki, od znanego utworu wykonywanego przez Gorana Bregovica – „Mesecina” po tematyczne motywy z filmu „Pulp Fiction”. A wszystko to w znakomitym i żywiołowym wykonaniu, ze które artyści nagrodzeni zostali owacjami na stojąco i prośbą o bis.

Warto również dodać, że organizowany przez Towarzystwo Pomocy Chorym przy współpracy z Regionalnym Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile, dużych październikowych koncertów charytatywnych na rzecz budowy pilskiego hospicjum, stało się już tradycją. Poniedziałkowy występ był już trzecim tego typu spotkaniem. Dwa lata temu na scenie Teatru Miejskiego w Pile gościli artyści Warszawskiej Opery Kameralnej wraz ze wspomnianym Adamem Mazurkiem (koncert „Mozart kameralnie czyli najpiękniejsze arie i duety operowe z oper Wolfganga Amadeusza Mozarta”), a rok temu soliści wraz z orkiestrą z Teatru Muzycznego w Poznaniu, na czele z rodowitym Pilaninem – Panem Mirosławem Kinem („Wciąż iść, aby sięgnąć do gwiazd”).

Podczas poniedziałkowego koncertu można było także zakupić cegiełkę wartościową na rzecz budowy hospicjum w Pile, wrzucić dowolny datek do puszki, obejrzeć wizualizację przyszłego hospicjum oraz otrzymać informację na temat działalności Towarzystwa, które istnieje od 1998 roku, prowadząc wszechstronną opiekę medyczną i społeczną nad osobami niepełnosprawnymi, chorymi przewlekle lub terminalnie oraz ich rodzinami.

Na korytarzu RCKu oprócz członków Towarzystwa (lek. med. Iwona Leśniewska, Pani Anna Spek, Pani Elżbieta Andrzejak, Pani Halina Balama, Pani Krystyna Bednarek, Państwo Wanda i Edward Kurgun, Państwo Teresa i Ryszard Stanios), można było spotkać ubranych w żółte koszulki wolontariuszy uczniów Salezjańskiego Gimnazjum i Liceum w Pile (na u. Dembowskiego), którzy pomagali w obsłudze przedsięwzięcia, zbierali datki, wskazywali miejsca gościom, pracowali w szatni, wręczali kwiaty artystom oraz rozdawali ulotki informacyjne Towarzystwa.

Zobacz galerię zdjęć z koncertu

Zarząd Towarzystwa Pomocy Chorym w Pile składa serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom, wolontariuszom, członkom TPCH za pomoc i zaangażowanie dla idei budowy pierwszego pilskiego hospicjum stacjonarnego.

Zapraszamy także do lektury artykułu i obejrzenia galerii zdjęć z koncertu znajdujących się na stronie oddziału koszalińsko-kołobrzeskiego GOŚCIA NIEDZIELNEGO.