Pięknym gestem wykazali się uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Dzieci Polskich w Pile, którzy zorganizowali akcję pod hasłem „Dzień Żonkila – Pole Nadziei”. Celem przedsięwzięcia była zbiórka środków na rzecz budowy pierwszego hospicjum stacjonarnego w naszym mieście – idei, którą od wielu lat promują Członkowie i Zarząd Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile.
Pierwszym punktem obchodów „Dnia Żonkila”, który odbył się z inicjatywy Szkolnego Samorządu Uczniowskiego, było przekazanie przez uczennice klasy VI a Karolinę Szaumkesel i klasy V a Marysię Berndt, za pomocą szkolnego radiowęzła informacji na temat symboliki związanej żonkilem – kwiatem wiosny, międzynarodowym symbolem nadziei, kojarzącym się z odrodzeniem oraz siłami witalnymi w walce z chorobą nowotworową. Uczennice przybliżyły historię powstania inicjatywy związanej z promocją idei hospicyjnej czyli ogólnopolskiego programu „Pole Nadziei”. Jak powiedziały „Pola Nadziei” to kampania mająca na celu propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom. To międzynarodowy program, polegający na sadzeniu jesienią żonkili – symboli nadziei i tworzeniu „pól nadziei”. Kiedy wiosną kwiaty zakwitną – są rozdawane w ulicznych kwestach, a pozyskane w ten sposób fundusze pozwalają na choć częściowe zaspokojenie potrzeb podopiecznych hospicjum. Kampania ta ma na celu uwrażliwiać społeczeństwo na chorobę i cierpienie ludzi mieszkających w najbliższej okolicy”.
Podczas „Dnia Żonkila’, przez kolejne godziny, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego na korytarzach szkoły rozprowadzili ponad sto pięknych, naturalnych żonkili przekazanych bezpłatnie przez jedną z pilskich kwiaciarni. Rozdawali także maleńkie papierowe kwiatki, wykonane techniką orgiami przez uczniów i Panią Katarzynę Bruzdę – nauczyciela bibliotekarza. Akcja poruszyła serca zarówno uczniów (którzy tego dnia przyszli ubrani w kolorze żółtym) nauczycieli jak i pracowników Szkoły. Członek Samorządu Uczniowskiego Szkoły Adrian Krysiak powiedział: „Na trzeciej przerwie zabrakło nam żonkili, ponieważ zainteresowanie było naprawdę ogromne”.
Jak dodaje nauczycielka matematyki i opiekunka USS, Pani Iwona Marcinkowska-Klawa „nasze dzieci bardzo chętnie angażują się we wszystkie inicjatywy, szczególnie te związane z pomocą i wsparciem. Mieliśmy w szkole akcje : „Góra grosza”, podczas której zbierane były pieniądze dla pełnoletniej młodzieży, która opuszcza domy dziecka, angażowaliśmy się w akcję „Pomóż i ty”, w trakcie której sprzedawane były kalendarze na 2015 rok, a zebrane środki zostały przekazane dla niewidomych i niepełnosprawnych dzieci”. Oprócz tego, jak dodał członek Szkolnego Samorządu Uczniowskiego – Tomasz Serbyn, „uczniowie często biorą udział w akcjach związanych z przedsięwzięciami okolicznościowymi, m.in. niedawno wykonywali kartki i paczki świąteczne dla innych dzieci czy też dla podopiecznych domów samotnej matki. Zresztą opiekujemy się nie tylko ludźmi, ale także współpracując z pilskim Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami od kilku lat organizujemy w Szkole zbiorki karmy dla kotów i psów, mamy wyznaczone dni w roku, w których promujemy wiedzę o tych zwierzętach”.
Uczniowie z pilskiej Szkoły Podstawowej nr 5 brali również udział w ogólnopolskich akcjach propagujących zdrowy styl życia czy też zasady prawidłowego odżywiania się. Jak podkreśla opiekunka Samorządu Pani Małgorzata Perkowska – „dzieci są bardzo chętne do pomocy Brały także udział w kampanii „Ołówek dla Afryki” w czasie której zbierano przybory szkolne dla dzieci z tego właśnie kontynentu, czy też w niedawnej „Pomocy dla Ukrainy”. Takie przedsięwzięcia niesamowicie integrują uczniów, także z różnych klas, zawierają się nowe znajomości i przyjaźnie. Jak mówią członkowie Szkolnego Samorządu Uczniowskiego pomaganie sprawia im ogromną przyjemność „i radość z tego, że jednym gestem można wywołać tyle szczęścia u innych” – jak mówi Karolina Szaumkesel uczennica klasy VI a. Jak dodaje Tomek Serbyn, „Fajnie jest mieć otwarte serce”, a Adrian Krysiak i Marysia Berndt mówią jednym głosem, że „lubią dzielić się radością i pomagać uboższym”.
Wobec powyższych słów, nie dziwi ostatnia inicjatywa Szkolnego Samorządu Uczniowskiego i organizacja „Dnia Żonkila. Pole Nadziei”, podczas której zebrano ponad 300 zł. Po odliczeniu kosztów organizacji zbiórki na rzecz budowy pilskiego hospicjum przekazano 220 zł. Jak zapewnia na zakończenie Pani Iwona Marcinkowska-Klawa, „w zeszłym roku zorganizowaliśmy zbiórkę hospicyjną wśród pedagogów, w tym postanowiliśmy wszystko rozszerzyć, bo jak wiadomo żonkile są kwiatami, które nie tylko piękne wyglądają, ale także mają cebulki, z których rozwinie się nowe życie. Dlatego, tak symbolicznie i my w przyszłym roku chcemy włączyć się w tę szczytną inicjatywę i znów wspomóc hospicjum, a może nawet rozpocząć w Pile akcję „Pola Nadziei” i dalej zbierać środki na budowę naszego pilskiego hospicjum. Głęboko wierzę, że za kilka lat będzie ono już gotowe, a wtedy razem z wolontariuszami z Towarzystwa Pomocy Chorym w Pile, będziemy zbierać na jego działalność i pomoc wszystkim potrzebującym!”.
Zarząd Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile składa najserdeczniejsze podziękowania: Pani Annie Stefanowicz – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 im. Dzieci Polskich w Pile, Paniom: Iwonie Marcinkowskiej-Klawa, Małgorzacie Perkowskiej, Katarzynie Bruzda, członkom Samorządu Uczniowskiego: Marii Berndt, Adrianowi Krysiakowi, Tomaszowi Serbyn, Karolinie Szaumkesel, i ich współpracownikom: Paulinie Wawrzkiewicz i Gracjanowi Bączkowskiemu oraz wszystkim Darczyńcom – uczniom, nauczycielom, pracownikom i rodzicom za wsparcie udzielone dla idei budowy hospicjum stacjonarnego w Pile.