KRS 0000044377 | 64-920 Piła, ul. Królewska 8 | tel. (67) 353-23-31 | email: tpch25@poczta.onet.pl

Akcje dla Hospicjum w Pile – wspólna inicjatywa Publicznego Przedszkola nr 13 i Publicznego Przedszkola nr 12 w Pile

26/02/2017

Dobro, to nie jest wiedza – dobro to czyn” – pod takim hasłem przewodnim dwa pilskie przedszkola : Publiczne Przedszkole Nr 13 i Publiczne Przedszkole Nr 12 od sześciu lat realizują Projekt Dobrych Uczynków „Ziarenka Dobra”. Tegoroczna inicjatywa zatytułowana jest „Dzieci – swojemu miastu, swojej wsi”.

Celem tej akcji jest budowanie systemu wartości i wychowywanie dzieci w duchu społecznikowskim. Chodzi o świadome utożsamianie się ze swoją miejscowością, dostrzeganie jej potrzeb oraz podejmowanie – na miarę dziecięcych możliwości – działań na rzecz lokalnej społeczności.

Przedszkola realizujące ten projekt wspólnie uznały, że jedną z ważnych potrzeb społecznych naszego miasta jest budowa hospicjum. Dzieci nie żyją w izolacji, wychowują się także wśród ludzi chorych, nawet umierających. Dlatego sztuczne byłoby pomijanie tej tematyki w wychowaniu najmłodszych. Wychodząc z tego założenia przedszkola ustaliły harmonogram działań, rozpisany na wiele miesięcy. Pierwsze realizacje już się odbyły, kolejne są przygotowywane.

W Publicznym Przedszkolu Nr 13 dzieci wspólnie z całym personelem przez kilka tygodni przygotowywały się do walentynkowej akcji „Serduszko dla hospicjum”. Wykonane gadżety walentynkowe – serduszka, kartki, koszyczki, pudełeczka, rożki zachwycały różnorodnością i pomysłowością wykonania. W zabawowo obchodzonym dniu Walentynek odbyła się zbiórka publiczna do puszki na rzecz hospicjum. Walentynkowe cudeńka rozeszły się błyskawicznie, co zaskoczyło nawet organizatorów akcji. Wszyscy entuzjastycznie włączyli się w tę formę pomocy dla hospicjum – rodzice, dziadkowie, sympatycy przedszkola a także sami pracownicy. Dzięki tej akcji udało się zebrać kwotę 914,69 zł.

Natomiast w miesiącu lutym 2017 r. Publiczne Przedszkole Nr 12 w Pile zorganizowało kilka akcji na rzecz pozyskania środków finansowych na budowę pilskiego hospicjum. Były to:

  • Sprzedaż walentynkowych kartek i serduszek;
  • Przygotowanie przez kadrę pedagogiczną przedszkola przedstawienia kukiełkowego pt. „Jaś i Małgosia” dla dzieci z pilskich przedszkoli i szkół podstawowych a także dzieci z osiedla Górne – biletem wstępu była symboliczna wpłata do puszki hospicjum;
  • Bal walentynkowy połączony ze sprzedażą wypieków sporządzonych przez dzieci i panie;
  • Aukcja prac plastycznych dzieci;

Z przeprowadzonych akcji przedszkole uzyskało kwotę 1186,35 zł.

Aktualnie obydwie placówki przygotowują spektakl charytatywny „Ciasteczko z leśnymi poziomkami”, który zostanie wystawiony na scenie Teatru Pilskiego 24 marca o godz. 9:30. W następnych miesiącach przedszkola włączą się w zbiórkę makulatury na rzecz hospicjum, zorganizują akcję „Żonkile dla hospicjum”, przygotowują festyny przedszkolne, podczas których będzie prowadzona zbiórka publiczna do skarbon. Przyjęty harmonogram działań jest bogaty, ale pomysły rodzą się także na bieżąco – przewidziane są aukcje prac dziecięcych, sprzedaż wypieków, itp.

Obydwa przedszkola podkreślają, że wysokość zebranych środków – ważna ze względu na cel społeczny – ma tu wtórne znaczenie. W odniesieniu do przedszkolaków o wiele ważniejsze będzie to, jakie wartości uda się dzieciom dzięki realizacji tego projektu przekazać.