KRS 0000044377 | 64-920 Piła, ul. Królewska 8 | tel. (67) 353-23-31 | email: tpch25@poczta.onet.pl

Akcja w Tesco dla hospicjum w Pile

13/10/2014

Wolontariusze z Towarzystwa Pomocy Chorym (TPCH) im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile w sobotnie popołudnie promowali działalność swojego Towarzystwa jako organizacja pożytku publicznego oraz idee budowy hospicjum stacjonarnego w Pile. Przedsięwzięcie, które odbyło się w ramach akcji „Pasaże TESCO – Poznaj bliskiego sąsiada” miało miejsce w hipermarkecie Tesco w Pile na ul. Bydgoskiej.


Spotkanie rozpoczął Prezes Towarzystwa – dr n. med. Paweł Wiszniewski, który przywitał wszystkich i opowiedział o szeroko zakrojonej działalności TPCH. Jak mówił: „(…) nie wszyscy bowiem wiedzą, że Towarzystwo istnieje już od 1998 roku, a jego celem jest sprawowanie wszechstronnej opieki medycznej i społecznej nad osobami niepełnosprawnymi, chorymi przewlekle lub terminalnie oraz ich rodzinami. Od wielu lat prowadzimy też Poradnię Opieki Paliatywnej w ramach której opieka hospicyjna prowadzona jest nad chorymi w ich domach. Podopiecznymi TPCH są mieszkańcy powiatu pilskiego oraz ościennych powiatów Wielkopolski i województwa Zachodniopomorskiego. Zapewniana jest im opieka lekarska i pielęgniarska. W ramach Towarzystwa prowadzona jest również wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. TPCH organizuje ogólno – usprawniające turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych oraz spotkania stacjonarne i wyjazdowe, a także szkolenia i pielgrzymko – wycieczki dla wolontariuszy, sympatyków i członków ich rodzin”.

Po wystąpieniu dr Wiszniewskiego o przyszłym hospicjum opowiedział (i zaprezentował na prezentacji multimedialnej) Pan Andrzej Gierlikowski – architekt z Piły, który bezpłatnie wykonał jego projekt. Jak mówił „hospicjum w Pile przewidziane jest dla 40 chorych w każdym wieku. Planowane jest również otworzenie oddziału rehabilitacyjnego, a na jego terenie znajdowałyby się też: sale rehabilitacyjne, poradnia opieki paliatywnej, hostel dla rodzin pacjentów, wypożyczalnia sprzętu medycznego oraz apteka”.

Zobacz galerię zdjęć z akcji w Tesco

Podczas sobotnich prezentacji, na specjalnie zorganizowanym stoisku ekspozycyjnym Towarzystwa, można było zdobyć informacje na temat jego działalności i obejrzeć wizualizacje przyszłego hospicjum. Wszyscy chętni za dowolny datek do puszki uczestniczyli także w pokazie fryzur przygotowanym przez uczniów (Izabela Plewa, Radosław Kaput, Klaudia Krzysztofińska, Maria Paluszkiewicz, Dajana Bugajska, Kinga Leśna) klas fryzjerskich z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Pile (popularna „Teatralna”) działających pod opieką nauczycielki nauki zawodu pani Anny Pawlaczyk oraz opiekującej się wolontariuszami pani Anny Kucharskiej. Na stoisku TPCH, które cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających, wśród których znalazła się m.in. Pani Maria Kubica – Dyrektor Zespołu Szkół na ul. Teatralnej.

Mieszkańcy Grodu Staszica mogli także dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego oraz glukozy we krwi, a badania te wykonywały studentki Pielęgniarstwa Instytutu Ochrony Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile – Roksana Ponczek i Natalia Szymaniak.

Tego dnia nie zabrakło również występów wokalnych uzdolnionych uczniów: Magdaleny Kujawskiej, Eweliny Pomagalskiej, Katarzyny Prokopiuk i Mariki Szymczyk (z „Teatralnej”), Kingi Osos i Aleksandry Płachty z Zespołu Szkół Stanisława Staszica w Pile („Nafta”) oraz tanecznych w wykonaniu Krzysztofa Kujawskiego (ucznia Zespołu Szkół nr 1 im. Jana Brzechwy w Pile przy ul. Brzozowej), doskonale naśladującego taniec Michaela Jacksona. Duże zainteresowanie wywołało także wystąpienie Pawła Jerzakowskiego – wolontariusza, który uczestniczył w zbiorkach na rzecz budowy hospicjum i który opowiedział o swojej bezinteresownej pracy i wspieraniu tej szczytnej idei.

Wolontariusze (uczniowie ze wspomnianych szkół, a także z Salezjańskiego Gimnazjum i Liceum na ul. Dembowskiego w Pile i Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile czyli: Martyna Lalka, Katarzyna Piętka, Angelika Burdziak, Adriana Zdrenka i Weronika Pawłowska) zaprosili zgromadzonych na koncert charytatywnym na rzecz budowy wspomnianego hospicjum pt. „Klezmerzy, Cyganie, Muzykanci. Muzyka drogi”, który odbędzie się już 20 października (poniedziałek) o godz. 19.00 w Teatrze Miejskim w Pile (plac Staszica 1).

Koncertem tym Zarząd Towarzystwa Pomocy Chorym w Pile pragnie podziękować Pilanom, darczyńcom, wolontariuszom, radnym, władzom samorządowym i wszystkim osobom zaangażowanym w promocję szczególnej idei działalności hospicyjnej za ich wsparcie, przekazanie 1% podatku na rzecz budowy pilskiego hospicjum, wpłaty celowe i darowizny. Patronat honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: Starosta Pilski p. Mirosław Mantaj i Prezydent Miasta Piły p. dr Piotr Głowski. Bilety są jeszcze do nabycia w kasie Teatru Miejskiego w Pile – Regionalnego Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile (plac Staszica 1) lub na stronie internetowej: www.rck.pila.pl

Zobacz galerię zdjęć z akcji w Tesco

Zarząd Towarzystwa Pomocy Chorym w Pile składa serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom, wolontariuszom z pilskich szkół i uczelni wyższych, członkom TPCH (zwłaszcza Panu Edwardowi Kurgunowi i Waldemarowi Krwaczonkowi) za pomoc i zaangażowanie dla idei budowy pierwszego pilskiego hospicjum stacjonarnego.