Logo TPCh

HOSPICJUM
w potrzebie
- prosimy
o pomoc!

Wnioski
do pobrania

Broszurka
– krótko o nas

Wspiera nas

Stanisława Leszczyńska

napisał(a) admin dnia 29/02/2012

Urodziła się w Łodzi 8 maja 1896 roku. Sakrament Chrztu otrzymała w kościele Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny w Łodzi. W latach 1908-1910 przebywała wraz z rodzicami w Brazylii. W 1916 roku wyszła za mąż. Po ukończeniu Państwowej Szkoły Położniczej w Warszawie rozpoczęła pracę położnej, którą kontynuowała przez 38 lat. Urodziła trzech synów i jedną córkę, zapewniając wszystkim katolickie wychowanie i gruntowne wykształcenie.

W lutym 1943 roku została aresztowana przez gestapo i osadzona wraz z córką w obozie koncentracyjnym Oświęcim-Brzezinka. W obozie tym pełniła Stanisława Leszczyńska funkcję położnej, co opisała w swym Raporcie położnej z Oświęcimia. Za każdym razem czyniła wszystko, aby nowe życie ocalić przed zagładą. Narażała w ten sposób własne życie, ponieważ otrzymała kategoryczny rozkaz bezwzględnego uśmiercania każdego dziecka natychmiast po jego urodzeniu się, a za niewykonanie tego rozkazu groziła jej śmierć. Ale tam właśnie, za kolczastymi drutami obozu w Oświęcimiu-Brzezince padły z jej ust te najodważniejsze słowa, skierowane do obozowego lekarza SS, doktora Mengele: Nie, nigdy! Nie wolno zabijać dzieci!.

Po wojnie wykonywała nadal swój zawód położnej na terenie Łodzi. Zmarła 11 marca 1974 roku. Istnieje zgodna opinia wśród osób, które znały Stanisławę Leszczyńską, a zwłaszcza wśród kobiet, które korzystały z jej posługi położniczej, że pracę swoją pełniła zawsze z niezwykłym oddaniem, z miłością do matki i dziecka. Siły do tej niełatwej i odpowiedzialnej pracy czerpała z modlitwy i życia sakramentalnego. Rzeczą dobrze znaną jest jej głęboka religijność. Ona to wraz z miłością bliźniego stanowi zasadniczy rys charakterystyczny osobowości Stanisławy Leszczyńskiej.

Więcej o naszej patronce można poczytać na Wikipedii.

Dodaj komentarz