Logo TPCh

HOSPICJUM
w potrzebie
- prosimy
o pomoc!

Wnioski
do pobrania

Broszurka
– krótko o nas

Wspiera nas

Archive of articles classified as' "Jak możemy Tobie pomóc?"

Back home

Podziękowania dla Hospicjum i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Pile

4/12/2019

Podziękowania

No Comments

Bezpłatna rehabilitacja dla osób z chorobą neurologiczną

4/09/2018

Stowarzyszenie Przyjaciół Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Pile przyjmuje zapisy na BEZPŁATNĄ REHABILITACJĘ DLA OSÓB Z CHOROBĄ NEUROLOGICZNĄ posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Zapisy przyjmujemy pod nr telefonu 67 212-26-43, wew. 138 lub 204 w dniach od 04 do 09 września 2018 r.

Projekt pn. „Rehabilitacja w chorobach neurologicznych. VI Edycja” jest realizowany w okresie od 01 września do 30 listopada 2018 roku i skierowany jest do mieszkańców powiatów: pilskiego, chodzieskiego, złotowskiego. Choroby neurologiczne dotyczą zaburzeń układu nerwowego m.in. choroba Alzheimera, Parkinsona, stwardnienie rozsiane, epilepsja i udar mózgu. Zachęcamy do zapoznania się z pełną listą chorób neurologicznych pod adresem goo.gl/uRpbKa

Organizator projektu: Stowarzyszenie Przyjaciół Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Pile.

Projekt współfinansowany jest ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Partnerzy projektu:
Dom Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Pile
Stowarzyszenie Porozumienie Samorządowe w Pile
Towarzystwo Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile

No Comments

Na Jubileuszowej Mszy Świętej

10/07/2015

Zarząd i Członkowie Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile wraz z ponad 2 tysiącami wiernych uczestniczyli w Jubileuszowej Mszy Świętej z okazji 100-lecia Parafii p.w. Świętej Rodziny w Pile.

Uroczystość odbyła się przed ołtarzem polowym, który ustawiono przed świątynią i rozpoczęły się od procesji wokół kościoła. Prócz setek parafian obecne był Ordynariusz Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej JE. Biskup Edward Dajczak, który przewodniczył Mszy, kapłani pracujący lub pochodzący z parafii (w sumie w koncelebrze uczestniczyło 35 księży, wśród których również prowincjał inspektorii pilskiej salezjanów, ks. Marek Chmielewski). Nie zabrakło też 30 sióstr, które swoje powołanie do służby Bogu odkryły przy „Świętej Rodzinie”, lub uświęciły ten kościół swoją pracą. W uroczystościach uczestniczyły także władze miasta i powiatu, posłowie na Sejm RP oraz zaproszeni goście.

Zobacz galerię zdjęć z okazji stulecia parafii p.w. Świętej Rodziny w Pile

Po wzruszającym kazaniu Biskupa Dajczaka, w modlitwie wiernych jedno z wezwań zostało wygłoszone w języku niemieckim. Był ukłon w stronę dawnych mieszkańców Piły, którzy wznieśli budynek świątyni. Po Eucharystii Biskup Dajczak udzielił wszystkim papieskiego błogosławieństwa, na które zezwoliła Penitencjaria Apostolska specjalnym dekretem. Odmówiona została także specjalna modlitwa do Świętej Rodziny, tzw. jubileuszowa, którą wierni modlą się przez cały rok obchodów 100-lecia. Podczas Mszy odczytano również list przełożonego generalnego salezjanów, ks. Ángela Fernándeza Artime, wystosowany specjalnie z okazji Jubileuszu.

Po przemówieniach, podziękowaniach i gratulacjach zaproszonych gości wszyscy obecni pozowali do pamiątkowej fotografii, a na scenie wystąpiły zespoły polonijne w ramach odbywającego się w Pile 26. Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Bukowińskie Spotkania”. Na zakończenie uroczystości zgromadzeni udali się na specjalnie przygotowany posiłek, podczas którego mieli jedyną okazję porozmawiać z dawnymi kapłanami, zakonnikami i zakonnicami pracującymi w „Świętej Rodzinie”.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze Mszy Jubileuszowej, w której uczestniczyli Zarząd i Członkowie Towarzystwa Pomocy Chorym, czyli jak powiedział prowadzący „to ci od hospicjum i w żółtych koszulkach”.

No Comments

Czerwcowe rekolekcje integracyjne – zaproszenie

24/04/2015

Serdecznie zapraszamy na rekolekcje integracyjne dla osób niepełnosprawnych, samotnych i starszych, które odbędą się w Sanktuarium Matki Bożej Góreckiej w Górce Klasztornej w dniach od 19 do 21 czerwca 2015 roku. Tematem rekolekcji będzie MIŁOSIERDZIE i poprowadzi je rektor ks. Kazimierz Świderski.

Program rekolekcji integracyjnych dla osób niepełnosprawnych, samotnych i starszych w dniach od 19 do 21 czerwca 2015 r.

Także do pobrania jako plik Word (po załadowaniu się nowej strony, trzeba kliknąć zielony guzik z napisem DOWNLOAD).

Piątek 19.06.2015 r.
15:30 – Wyjazd z parkingu koło hotelu (Rodło)
16:30 – Przyjazd uczestników i zakwaterowanie (Dom Pielgrzyma)
17:00 – Nabożeństwo pokutne- spowiedź (Kościół)
17:30 – Kolacja (Refektarz)
18:00 – Nabożeństwo czerwcowe (Kościół)
18:30 – Msza Św. z homilią rekolekcyjną (Kościół)
19:30 – Historia Sanktuarium w Górce Klasztornej (Kościół)
20:00 – Droga Krzyżowa (Gaj Górecki)

Sobota 20.06.2015 r.
8:00 – Godzinki (Kościół)
8:30 – Śniadanie (Refektarz)
9:00 – Film /propozycja Księdza Rektora/ (Salka)
11:00 – Msza Św. z homilią rekolekcyjną (Kościół)
12:00 – Anioł Pański (Kościół)
13:00 – Obiad (Refektarz)
14:00 – Czas własny
15:00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (Kościół)
15:30 – Kazanie rekolekcyjne (Kościół)
16:30 – Różaniec (Ogród Górecki)
17:30 – Kolacja (Refektarz)
18:00 – Nabożeństwo czerwcowe (Kościół)
21:00 – Apel Jasnogórski (Kościół)

Niedziela 21.06.2015 r.
8:00 – Różaniec (Ogród Górecki)
8:30 – Śniadanie i podsumowanie rekolekcji (Refektarz)
9:00 – Godzinki (Kościół)
10:00 – Msza Święta (Kościół)
12:00 – Anioł Pański (Ogród Górecki)
12:30 – Obiad (Refektarz)
13:00 – Wyjazd do domu

Koszt: 145,00 zł

Zapewniamy w tym transport, ubezpieczenie, 2 noclegi, 2 kolacje, 2 śniadania, 2 obiady.
Informacje, zapisy i wpłaty od poniedziałku do piątku w godz. od 9:00 do 14:00 w biurze Towarzystwa, ul. Gen. Andersa 34, tel. 67 353 23 31.

No Comments

Wolne miejsca na turnus rehabilitacyjny!

16/04/2015

Towarzystwo Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile, jako organizator turnusów rehabilitacyjnych (OR /30/0005/13) zaprasza do uczestnictwa

w turnusie

usprawniająco-rekreacyjnym

w Ustroniu Morskim

w okresie od 9 maja do 22 maja 2015 roku.

Koszt 1.540 zł od osoby.

SĄ JESZCZE WOLNE MIEJSCA!

Koszt obejmują:
– transport na i z turnusu,
– ubezpieczenie NNW,
– dwa badania lekarskie przez lekarza neurologa ( na początku i na końcu
turnusu),
– zakwaterowanie w pokojach dwu osobowych z pełnym węzłem sanitarnym,
– całodzienne obfite domowe wyżywienie,
– trzy zabiegi dziennie przez 10 dni roboczych,
– program rekreacyjno-wypoczynkowy,
– ognisko z pieczonym prosiakiem lub kiełbaskami,
– wycieczki krajoznawcze

Więcej informacji biurze Towarzystwa przy ul. gen. Andersa 34 (Salezjańska Szkoła Podstawowa), tel. (67) 353 23 31 oraz
u Wiceprezes Zarządu Towarzystwa Pani Józefy Wiśniewskiej – tel. kom. 603 845 403.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

No Comments

„Alzheimer – choroba XXI wieku” – relacja z konferencji

24/03/2015

„Preludium” Andrzeja Cwojdzińskiego, dedykowane Prezesowi Towarzystwa Pomocy  Chorym (TPCH) im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile dr n. med. Pawłowi Wiszniewskiemu rozpoczęła się sobotnia konferencja „Alzheimer – choroba XXI wieku”.

Przedsięwzięcie miało miejsce w pilskim Biurze Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych i odbywało się pod honorowym patronatem Starosty Pilskiego p. Franciszka Tamasa i Prezydenta Miasta Piły p. Piotra Głowskiego. Na konferencji gościli m.in. senator RP p. Mieczysław Augustyn, Wicestarosta Pilski p. Stefan Piechocki, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Pile i jednocześnie Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Porozumienie samorządowe” w Pile – p. Bogusław Mikita. Należy podkreślić udział licznego grona słuchaczy ok. 200 osób zainteresowanych problematyką choroby Alzheimera to mieszkańcy Piły, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci kierunków medycznych, przedstawiciele instytucji, organizacji i duchowieństwa.

Zobacz wszystkie zdjęcia z konferencji 21 marca 2015 roku

Po utworze otwierającym konferencję, wykonanym przez Laurę Konarską – wystąpili pozostali uczniowie (Agnieszka Poleszczuk, Karolina Pająk, Paulina Krzykowska, Aleksandra Chort, Katarzyna Śnioszek, Jarosław Rzepa, Martyna Podolska) i wykładowcy (p. Jolanta Reszelska i p. Filip Maciborski) z Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile. Podczas występów obecni byli także kierujący placówką: Dyrektor p. Karol Urbanek i Wicedyrektor p. Grażyna Kędziora, prowadząca cały koncert. W trakcie występów wykonano m.in. „Madchenlied” Johannesa Brahmsa, „Hymn do miłości” z repertuaru Edit Piaff, Preludium „Generał Lavine” Claude Debussy, „Introduction et Tarantella” Pablo de Sarasate, „Asturia” Izaaka Albeniza.

Koncert zakończył utwór Fryderyka Chopina „Wariacje D-dur” na cztery ręce na temat irlandzkiej pieśni Thomasa Moorea, zbieżnej z melodią pieśni neapolitańskiej „La Ricciolella” w wykonaniu Pani Jolanty Reszelskiej i Pana Filipa Raciborskiego. Koncert spotkał się z gorącym przyjęciem publiczności a piękno muzyki stanowiło doskonałe wprowadzenie do tematyki konferencji.

dr. n. med. Michał Początek “Rozpoznawanie choroby Alzheimera i jej leczenie”

Po podziękowaniach głos zabrał pierwszy z prelegentów – Pan dr n. med. Michał Początek, który wygłosił wykład pt. „Rozpoznawanie choroby Alzheimera i jej leczenie”, w którym powiedział zebranym o różnicy pomiędzy geriatrią, a gerontologią, a także neurologią, jaką nauką i przedmiotem jej medycznych zainteresowań a także na temat badań histopatologicznych, które są w stanie ujawnić objawy choroby, roli jej dziedziczenia oraz czynników ryzyka zwiększających zachorowanie na Alzheimera.

mgr Dorota Urbańska “System wsparcia chorych na Alzheimera i ich opiekunów”

Następnie głos zabrała Pani mgr Dorota Urbańska, która opowiedziała o „System wsparcia chorych na Alzheimera i ich opiekunów”, temacie, który jak podkreśliła związany był z Jej całym życiem zawodowym, „bo opiekunem chorego jest nie tylko osoba wykonująca ten zawód, ale także każdy, z którym styka się chory, kto stara się pomóc”. Prowadząca mówiła o roli empatii, współczucia oraz o tym jak ważna jest próba zrozumienia świata chorego, który ma swoją indywidualną specyfikę. W swoim wystąpieniu p. Urbańska nawiązała do popularnych „10 zasad i wartości Naomi Feil”, a także przekazała rady dla opiekunów osób cierpiących na chorobę Alzheimera, wśród których znalazły się m.in. kontakt wzrokowy z pacjentem, świadoma komunikacja werbalna i niewerbalna, wydawanie jasnych i krótkich poleceń, a także ścisła kontrola podawanych choremu płynów, posiłków i leków. Na zakończenie prowadzącą powiedziała o grupie wsparcia i zespole terapeutyczno – opiekuńczym, roli współczucia, które nadaje sens ludzkim działaniom oraz zwróciła się do młodzieży opowiadając o zawodzie opiekuna medycznego, który to zawód – Jej zdaniem – powinien wynikać z wewnętrznych przekonań oraz powołania.

Zobacz wszystkie zdjęcia z konferencji 21 marca 2015 roku

Po krótkiej przerwie w trakcie, której młodzi wolontariusze z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Pile („Teatralna”) wraz opiekującą się nimi p. Anną Kucharską oferowali przybyłym kawę, herbatę, a przede wszystkim słodkie pyszności przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile oraz ufundowane przez Agencję Promocyjno – Handlową Mini – Max w Pile. Wcześniej wolontariusze w charakterystycznych żółtych koszulkach z logo TPCH pomagali także w organizacji konferencji, rozdawali ulotki z informacją o Towarzystwie, organizowanej wkrótce wycieczko – pielgrzymce do Fatimy, możliwości przekazania 1% podatku dochodowego na rzecz budowy pierwszego hospicjum stacjonarnego w Pile czy też prowadzili wśród przybyłych na konferencję zbiórkę datków do puszek na ten szczytny cel.

mgr Wiesława Woźna “Zasady postępowania rehabilitacyjnego wobec chorych”

Po kwadransowej przerwie jako pierwsza zabrała głos Pani mgr rehabilitacji Wiesława Woźna, która wygłosiła wykład pt. „Zasady postępowania rehabilitacyjnego wobec chorych”. Prowadząca mówiła o wpływie ćwiczeń fizycznych na organizm człowieka oraz rehabilitacji ruchowej jako niefarmakologicznej metodzie leczenia. Wspomniała także o cechach charakteryzujących chorych na Alzheimera oraz zasadach prowadzenia rehabilitacji ruchowej takich pacjentów. Wśród wyżej wspomnianych znalazły się: zasada prowadzenia urozmaiconych ćwiczeń, prostych poleceń, możliwości wykorzystania dodatkowych pomocy (np. piłeczki), zachęcania i stymulacji, a także wykonywania przerw pomiędzy ćwiczeniami. Wykładowca poleciła szczególnie ćwiczenia czynne z oporem (np. z szarfą, z woreczkiem), a także pomagające utrzymać równowagę i koordynację wzrokowo – ruchową. Trening powinien zakończyć się relaksacją, pochwałą ćwiczącego i zachęta do dalszej pracy. Ćwiczenia należy wykonywać na miękkiej, ale stabilnej powierzchni, wcześniej odsuwając wszystkie niebezpieczne przedmioty, o które chory mógłby się uderzyć w trakcie ćwiczeń czy też w przypadku ewentualnego upadku. Jak dodała p. Woźna każdorazowo trzeba podchodzić indywidualnie do pacjenta, uwzględniać jego stadium choroby, możliwości fizyczne, a ćwiczenia łączyć z odpowiednią muzyką, wprawiającą chorego w dobry nastrój.

mgr Mariola Lotko “Na czym polega terapia psychologiczna chorych i ich rodzin”

Przedostatnim wystąpieniem podczas konferencji była kolejna prezentacja, tym razem mgr Marioli Lotko pt., „Na czym polega terapia psychologiczna chorych i ich rodzin”. W pierwszych słowach poruszyła temat technik i metod pracy z osobami chorymi. Wśród nich znalazły się m.in. terapie grupowe, arteterapia (leczenie przez sztukę), terapie zajęciowe i muzykoterapia. Dobór odpowiedniej techniki zależy od indywidualnych preferencji i nasilenia otępienia. Dzięki odpowiedniej stymulacji i aktywizacji pacjent ma szanse dłużej utrzymać się w lepszej formie zarówno fizycznej jak i psychicznej.

Pani Lotko omówiła także formy pracy z pacjentem, wśród których wyróżnić można: trening orientacji w realności, trening poczucia rzeczywistości, który pozwala na wyjście z izolacji, ćwiczenia wspierające funkcje poznawcze (np. dopasowywanie przez pacjenta przedmiotów do zawodu, zabawa logiczna słowami i liczbami, terapia reminiscencyjna (przywoływanie wspomnień z różnych okresów życia chorego za pomocą tzw. „kotwic pamięci” (np. stare fotografie, płyty, przedmioty). Stosowanie wspominanych zasad i odpowiednie postępowanie ułatwiają opiekę nad chorym. Pani Psycholog wymieniła również cechy opiekuna, korzystnie wpływające na osobę dotkniętą otępieniem, są to min. cierpliwość, wyrozumiałość, zmysł obserwacji, umiejętność analizy przyczyn w zachowaniu chorego, zdolność dostrzegania i dostosowania zmian w funkcjonowaniu chorego. Na zakończenie p. Lotko przedstawiła przykładowe osoby, które cierpiały na chorobę Alzheimera, aktorzy: Rita Hoyworth, prezydent Ronald Regan, Charlton Heston i pisarze: Iris Murdoch i Terry Pratchett, oraz filmy poświęcone omawianej tematyce: „Iris”, „Memento”, „Pamiętnik” i „Daleko od niej”.

mgr Wanda Kolińska “Wspieranie chorych na Alzheimera i z zespołem otępiennym
i ich rodzin, w systemie pomocy społecznej w Polsce”

Cykl konferencyjnych wykładów zakończyło wystąpienie Pani mgr Wandy Kolińskiej, która opowiedziała zebranym o „Wspieraniu chorych na Alzheimera i z zespołem otępiennym i ich rodzin, w systemie pomocy społecznej w Polsce”. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pile mówiła o wybranych powodach udzielenia pomocy społecznej, podstawowych rodzajach udzielania świadczeń, zagadnień związanych z wynagrodzeniem należnym opiekunom. W swoim wystąpieniu prowadząca omówiła także wybrane świadczenie niepieniężne (praca socjalna, składki na ubezpieczenie zdrowotne, poradnictwo specjalistyczne, interwencje kryzysowe, usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania). Wspomniała także o zasadach kierowania osoby do DPSu, wymaganych dokumentach, zagadnieniach związanych ze zgodą na umieszczenie w domu pomocy społecznej oraz procedurze ubezwłasnowolnienia chorego. Pani Kolińska omówiła również usługi opiekuńcze realizowane w ośrodku wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, metody pracy z chorym (ćwiczenia reminiscencyjne, trening osobowy, higieniczny i samoobsługi) oraz świadczenia dla opiekunów osób chorych (pielęgnacyjne i zasiłek opiekuńczy).

Zobacz wszystkie zdjęcia z konferencji 21 marca 2015 roku

Po Jej wystąpieniu Prezes Towarzystwa Pomocy Chorym – doktor Paweł Wiszniewski, w imieniu członków i Zarządu TPCH złożył serdeczne podziękowania wykładowcom, publiczności, za przybycie, życzliwość i wszelką pomoc przy organizacji konferencji. Szczególnie serdecznie dziękował: Staroście Pilskiemu p. Franciszkowi Tamasowi, Prezydentowi Miasta Piły p. Piotrowi Głowskiemu, Dyrektorowi Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile p. Tadeuszowi Ogrodnikowi i p. Elżbiecie Kędziorze, Dyrektor Pani Urszuli Mrall , kadrze i uczniom Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile, Agencji Promocyjno – Handlowej Mini – Max w Pile, wolontariuszom i Panu Krzysztofowi Juszczykowi, który jako wolontariusz wykonał piękny plakat promujący konferencję.

No Comments

„Alzheimer – choroba XXI wieku” – zaproszenie na konferencję

26/02/2015

Towarzystwo Pomocy Chorym (TPCH) im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile serdecznie zaprasza na konferencję „Alzheimer – choroba XXI wieku”, która odbędzie się 21 marca (sobota) od godz. 10.00 w Biurze Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile (ul. Okrzei 9). Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: Starosta Pilski Pan Franciszek Tamas oraz Prezydent Miasta Piły Pan Piotr Głowski.

W programie konferencji znajdą się wykłady specjalistów i wieloletnich praktyków w dziedzinie szeroko pojętych zagadnień związanych z chorobą Alzheimera. Są to m.in.:

  • Rozpoznawanie choroby Alzheimera i jej leczenie” – dr n. med. Michał Początek;
  • System wsparcia chorych na Alzheimera i ich opiekunów” – mgr Dorota Urbańska;
  • Na czym polega terapia psychologiczna chorych i ich rodzin” – mgr Mariola Lotko;
  • Zasady postępowania rehabilitacyjnego wobec chorych” – mgr Wiesława Woźna;
  • Wspieranie chorych na Alzheimera i z zespołem otępiennym i ich rodzin, w systemie pomocy społecznej w Polsce”- mgr Wanda Kolińska.

Konferencyjne prezentacje uświetnią występy uczniów z Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile, a na konferencji będzie można spotkać również młodych wolontariuszy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjlanych im. Komisji Edukacji Narodowej w Pile (popularna „Teatralna”).

Wszyscy którzy przybędą na konferencję będą mogli także zapoznać się z działalnością Towarzystwa Pomocy Chorym, możliwością odpisu 1% podatku dochodowego na szczytny cel budowy hospicjum w Pile, czy też dokonać zapisu na organizowaną przez TPCH pielgrzymko – wycieczkę do Portugalii i Fatimy.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych, zainteresowanych tematyką konferencji, a zwłaszcza osoby potrzebujące pomocy lub konsultacji w dziedzinie choroby Alzheimera. Zapraszamy w pierwszy dzień wiosny, w sobotę 21 marca od godz. 10.00 do Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile (ul. Okrzei 9). Wstęp wolny.

No Comments

Zapraszamy na pielgrzymko-wycieczkę do Portugalii

8/12/2014

Serdecznie zapraszamy na sześcio-dniową pielgrzymko-wycieczkę do Portugalii dla osób samotnych, starszych, niepełnosprawnych i ich opiekunów, która odbędzie się w dniach 14-19 października 2015 roku.

PROGRAM WYCIECZKI

1. dzień: transfer na lotnisko do Warszawy. Przelot na trasie Warszawa – Lizbona. Transfer z lotniska do hotelu w Lizbonie, czas wolny, kolacja, nocleg.

2. dzień: śniadanie, msza święta w kościele św. Antoniego, następnie zwiedzanie stolicy Portugalii: Baixa – dzielnica w 1755 roku zniszczona prze trzęsienie ziemi z odbudowanymi domami odpornymi na wstrząsy, Chiado – dzielnica handlowa, Barro Alto – centrum Lizbony, Alfama – najstarsza dzielnica przypominająca wioskę z największymi atrakcjami, i kościołem Santa Maria Maggiore, pałacem królewskim, katedrą i kościołem św. Stefana, kolacja, czas wolny, nocleg.

3. dzień: śniadanie, c.d. zwiedzania Lizbony: Belem: Klasztor Heronimitów – najwspanialszy okaz potęgi Portugalii wpisany na listę UNESCO w którym znajdują się groby królewskie i podróżnika Vasco Da Gamy. Przejazd do Sintry – bajkowego miasteczka położonego wśród gór i lasów z zamkami i pałacami oraz ogrodami wpisanego na listę UNESCO, dalsza podróż wiedzie na Cabo Da Rocha na najdalej na zachód wysunięty cypel Europy z wysokości 140 m podziwiać będzie można Atlantyk. Przejazd do Fatimy, zakwaterowanie w hotelu, kolacja, o godz. 21:30 udział w procesji ze świecami.

4. dzień: śniadanie, pobyt w Fatimie, msza święta, czas modlitwy, kolacja, nocleg.

5. dzień: śniadanie, msza święta w Fatimie, wyjazd do miejscowości Batalha zwiedzanie klasztoru Matki Boskiej Zwycięskiej wpisanego na listę UNESCO, następnie w Alcobacha zwiedzanie najstarszego gotyckiego klasztoru z największym w Portugalii gotyckim kościołem. Obiekt wpisany na listę UNESCO. Przyjazd do Lizbony, zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.

6. dzień: śniadanie, transfer na lotnisko, wylot do kraju. Przylot do Warszawy, transfer z lotniska do Piły.

POBIERZ PROGRAM WYCIECZKI
Program z niezbędnymi informacjami w pliku Word

KOSZT WYCIECZKI
3000 zł

ZAPEWNIAMY
– przelot samolotem na trasie: Warszawa – Lizbona – Warszawa,
– transport na trasie Piła – Warszawa – Piła,
– zakwaterowanie: 3 noclegi w Lizbonie i 2 noclegi w Fatimie,
– wyżywienie: śniadanie i obiadokolacje,
– opieka polskojęzycznego pilota/przewodnika w Portugalii,
– transport autokarowy w Portugalii,
– ubezpieczenie KL + NNW.

UWAGI
– kolejność zwiedzania może ulec zmianie,
– programu zostanie dostosowany do godzin przelotu samolotem,
– dokument podróży jest ważny paszport lub Dowód Osobisty,
– cena nie obejmuje kosztów transferu: Piła – Warszawa – Piła ok. 220 zł/os.,
– na bilety wstępu należy zabezpieczyć ok. 35 Euro.

INFORMACJA I ZAPISY
Informacja i zapisy w biurze Towarzystwa przy ul. gen. Andersa 34 lub pod nr tel. (67) 353-23-31 od poniedziałku do piątku w godz. 9:00–15:00 lub u Pani Józefy Wiśniewskiej tel. 603-845-403.

WYBRANE ZDJĘCIA

Lizbona za dnia i nocą (do zwiedzenia drugiego i trzeciego dnia wycieczki).

 

Cabo de Rocha – najdalej wysunięty cypel Europy (trzeci dzień wycieczki).

 

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Fatimie (pobyt czwartego i piątego dnia wycieczki).

 

Alcobaca – największy i najstarszy gotycki kościół w Portugalii (piąty dzień wycieczki).

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

No Comments

Byliśmy na Mistrzostwach Piły w Kolarstwie Szosowym

21/09/2014

Wolontariusze i członkowie Towarzystwa Pomocy Chorym (TPCH) im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile uczestniczyli w ubiegłą niedzielę w charakterze pomocników w VIII Mistrzostwach Piły w Kolarstwie Szosowym, nad którymi patronat honorowy objął  Prezydent Miasta Piły p. dr Piotr Głowski.

Ochotnicy TPCH ubrani w żółte koszulki wolontariacie zbierali datki na rzecz budowy pierwszego hospicjum stacjonarnego w Pile, w zamian za pieniądze wrzucane do puszek, wolontariusze rozdawali losy, biorące później udział w losowaniu cennych nagród.

Młodzi ludzie – uczniowie pilskich szkół: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Pile (popularna „Teatralna”), Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile („Nafta”), Salezjańskiego Gimnazjum i Liceum w Pile (na ul. Dembowskiego) i Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile, pomagali także organizatorom w dekoracji medalowej poszczególnych klasyfikacji, rozdawali ulotki Towarzystwa oraz udzielali informacji na temat działalności TPCH i przyszłego hospicjum.

Warto również dodać, że czworo wolontariuszy (Piotr Bednarz, Marcin Blechacz, Klaudia Kordylewicz i Igor Szymański) wystartowało reprezentując Towarzystwo w wyścigu VIP-ów oraz w kategorii HOBBY (dwoje ostatnich z ww.). Dodatkowo Pan Piotr Nowacki – zwycięzca jednej z kolarskich kategorii, przekazał swoją nagrodę – piękny, duży i wygodny fotel na rzecz Towarzystwa.

Zarząd Towarzystwa składa serdecznie podziękowania Panu Leszkowi Sadowskiemu – organizatorowi VIII Mistrzostw Piły w Kolarstwie Szosowym, Panu Arkadiuszowi Knap (właścicielowi Agencji Reklamowej – Drukarni Kameleon Colours z Piły), dyrektorom, uczniom i ich opiekunom z pilskich szkół za ich życzliwość i wsparcie dla idei budowy hospicjum stacjonarnego w Pile.

Zobacz galerę zdjęć z VIII Mistrzostw Piły w kolarstwie szosowym

Zdjęcia: Martyna Lalka, Klaudia Kordylewicz, Anna Fons.

No Comments

Nasi wolontariusze na triathlonie

25/08/2014

Członkowie Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile wraz wolontariuszami, uczestniczyli w charakterze pomocników w Triathlonie Tour De Tri, organizowanym w dniach 15-17 sierpnia br. przez firmę PARAF Piotr Nowacki przy wsparciu Urzędu Miasta Piły i MOSiR w Pile.

Podczas Tour De Tri na pilskim jeziorze Płotki, uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile, Gimnazjum Nr 4 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Pile, Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Pile oraz studentka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile podawali napoje pasjonatom multisportu biegnącym na jednym z etapów zawodów. Wolontariusze Towarzystwa, na czele z jego Prezesem dr n. med. Pawłem Wiszniewskim, ubrani w charakterystyczne żółte koszulki, byli także obecni podczas rozdania nagród w poszczególnych klasyfikacjach.

Warto również dodać, że w triathlonie uczestniczyło w charakterze „ambasadorów” 3 wyjątkowych zawodników – Pan Wojciech Dróżdż (Asystent Starosty Pilskiego), Pan Mariusz Markowski (Prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Pile) i Pan Michał Lach (dziennikarz TV ASTA w Pile). Dzięki temu, że pokonali oni wszystkie triatlonowe cykle, organizator zawodów przekaże odpowiednią kwotę na rzecz budowy pilskiego hospicjum.

Podczas zawodów doszło niestety do nieszczęśliwego wypadku. Na trasie wyścigu kolarskiego jeden z zawodników zasłabł i mimo podjęcia natychmiastowej akcji reanimacyjnej zmarł po przewiezieniu do szpitala. Zarząd Towarzystwa Pomocy Chorym w Pile składa wyrazy najszczerszego współczucia i żalu Rodzinie i Bliskim Zmarłego.

Prezes Towarzystwa dr Wiszniewski serdecznie dziękuje wszystkim zaangażowanym osobom, wolontariuszom, Panu Piotrowi Nowackiemu, Panu Waldemarowi Krawczonkowi oraz „ambasadorom”, za ich życzliwość i wsparcie propagowanie idei budowy hospicjum stacjonarnego w Pile.

Zobacz galerię zdjęć z triathlonu na Płotkach

Już wkrótce wolontariuszy Towarzystwa Pomocy Chorym w Pile, będziemy mogli spotkać w niedzielę 14 września podczas VIII Mistrzostw Piły w Kolarstwie Szosowym, gdzie przeprowadzona zostanie loteria na rzecz budowy pilskiego hospicjum.

Zdjęcia: Martyna Lalka, Anna Fons.

No Comments